Dwa innowacyjne rozwiązania rzeszowskich uczelni zostały docenione przez jury i otrzymały nagrody w konkursie Giełda TOP wynalazków. Konkurs organizowany był podczas XIV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021. Nagrodzone rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu z inicjatywy Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Targi, które odbyły się w połowie czerwca, stały się okazją do spotkania przedstawicieli świata nauki, przemysłu i biznesu. Jednym z wydarzeń towarzyszących był konkurs Giełda TOP wynalazków, w ramach którego zgłoszone innowacje zostały poddane ocenie międzynarodowego jury. Złoty medal w tym konkursie otrzymali badacze z Uniwersytetu Rzeszowskiego, z kolei srebrny – zespół Politechniki Rzeszowskiej.

„Sposób uprawy roślin pomidora, sposób przesuwania okresu wegetacyjnego roślin pomidora, sposób przedłużania trwałości przechowalniczej owoców pomidora, sposób przesuwania czasu osiągnięcia dojrzałości pomidora zielonego po jego zbiorze oraz zastosowanie ozonu w realizacji tych sposobów” – tak brzmi pełna nazwa wynalazku opracowanego przez Zespół badawczy Uniwersytetu Rzeszowskiego, który otrzymał złoty medal. Prezentowane rozwiązanie to niezanieczyszczająca środowiska metoda wpływająca na wydłużenie okresu wegetacji roślin oraz trwałości przechowalniczej owoców.

Innowacyjny sposób uprawy pomidora charakteryzuje się tym, że w całym okresie wzrostu rośliny, poddaje się ją cyklicznemu ozonowaniu co najmniej raz w tygodniu. Ważne jest, aby stosować atmosferę odpowiednio dobranego stężenia ozonu dla konkretnej odmiany pomidora. Na czas przeprowadzenia ozonowania należy zastosować osłonę w formie folii, tworzywa sztucznego lub tektury jeśli rośliny uprawiane są gruncie lub jako osłonę wykorzystać tunel/szklarnię w przypadku uprawy pod osłonami. Efektem tego rozwiązania jest wydłużenie okresu wegetacji roślin pomidora oraz przedłużenie trwałości przechowalniczej pomidora zielonego oraz czerwonego. Zdobycie złotego medalu podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® 2021 jest szczególnie dla mnie ważne, gdyż jest to zarówno motywacją do dalszej pracy jak i promocją działalności naukowej – relacjonuje dr inż. Miłosz Zardzewiały z Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował wynalazek, którego pełna nazwa brzmi: „Układ i sposób elektronicznego monitorowania procesu tankowania paliwa z wykorzystaniem techniki RFID”. - Istotą naszego rozwiązania jest zapewnienie elektronicznego oznakowania zbiornika, który będzie napełniany w zautomatyzowany sposób. Założyliśmy, że proces ten będzie realizowany na podstawie dwóch czynników. Pierwszy z nich dotyczy identyfikacji zbiornika przez dystrybutor paliwa, co zapewnieni tankowanie jedynie uprawnionych maszyn i pojazdów. Drugi czynnik odnosi się do sposobu umieszczenia pistoletu nalewczego w zbiorniku, co z kolei zapewni zabezpieczenie przed kradzieżą/utratą paliwa i niebezpieczeństwem jego wylewu lub wybuchu oparów. Nasz pomysł został uwarunkowany wielokryterialną analizą potrzeb rynku. Między innymi można tu wspomnieć o konieczności monitorowania i bezpiecznego tankowania paliwa do oznakowanych i prawidłowo identyfikowanych pojazdów i maszyn powszechnego użytku, a także tych, które znajdują się w niedostępnych terenach – na przykład górniczych czy rolniczych. W imieniu współautorów składam podziękowania za wyróżnienie naszego wynalazku podczas XIV edycji Międzynarodowych Targów INTARG 2021. Z przyjemnością stwierdzam, że uzyskane wyróżnienie stanowi dla nas już kolejne takie osiągnięcie, co stanowi potwierdzenie wiedzy i doświadczenia zespołu Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Politechniki Rzeszowskiej w obszarze techniki radiowej identyfikacji obiektów - wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Jankowski-Mihułowicz, prof. PRz, kierownik Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Prezentowane rozwiązanie otrzymało grant w ramach II naboru do Projektu grantowego PCI na prace B+R jednostek naukowych.

Inicjatorem udziału Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego w Targach było Podkarpackie Centrum Innowacji.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.