Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz odwiedził uczestników zajęć Klubu „Senior+” w Skołyszynie. Zachęcał do szczepienia się przeciw covid-19. W pełni zaszczepionych jest jedynie 29,5 proc. mieszkańców gminy.
Podczas spotkania, które odbyło się 20 lipca, wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz zachęcał seniorów do szczepień przeciwko covid-19. Obecnie w pełni zaszczepionych jest jedynie 29,5 proc. mieszkańców gminy. - Szczepmy się! Ja już to zrobiłem. Dzięki temu zadbamy o zdrowie swoje, swoich bliskich, swoich przyjaciół i znajomych oraz sąsiadów. Im więcej nas się zaszczepi, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną. Wszyscy marzymy o normalności: o braku ograniczeń i zakazów, o swobodnych spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi. Dzięki szczepieniom szybciej wrócimy do życia sprzed pandemii - apelował wójt.

Każdy z uczestników zajęć w Klubie „Senior+” otrzymał zestaw materiałów dotyczących szczepień opracowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz opaskę odblaskową przypominającą o szczepieniu przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Wójt Skołyszyna spotkał się z seniorami

Podczas spotkania poruszono też problem polipragmazji tj. nadużywania i niewłaściwej ordynacji leków. Według danych naukowych problem ten może dotyczyć nawet 33 procent polskich seniorów. Aż 1/3 Polaków po 65 roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie, a ponad 2 miliony Polaków wykupiło w ciągu miesiąca więcej niż 5 substancji czynnych. Zażywanie zbyt wielu medykamentów jednocześnie, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

W ramach akcji pt. „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” Gmina Skołyszyn otrzymała od Stowarzyszenia MANKO specjalne bloczki z karteczkami, gdzie pacjenci mogą zapisać informacje o aktualnie przyjmowanych lekarstwach i suplementach. Taki spis to ułatwienie dla lekarza. Wiedza o tym co pacjent przyjmuje w danym momencie, pozwoli na lepsze dobranie leków, pod kątem uniknięcia między nimi niebezpiecznych interakcji oraz wystąpienia objawów niepożądanych.

Bloczki wraz z dozownikami na leki trafiły do uczestników zajęć Klubu „Senior+”. Do pozostałych seniorów trafią podczas wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. Ilość pakietów jest ograniczona.

Inicjatorem kampanii „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” jest Stowarzyszenie MANKO, PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”. Inicjatywa posiada patronat honorowy ministra zdrowia, prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.