Krajowa Administracja Skarbowej (KAS) uniemożliwiła przemyt 239 żywych okazów azjatycko-południowoeuropejskiej pijawki lekarskiej (Hirudo verbana) oraz 35 opakowań preparatu z ekstraktem z pijawki lekarskiej (Hirudo medicinalis).
Funkcjonariusze podkarpackiej KAS, prowadzący rewizje w samochodach przekraczających granicę na przejściu w Medyce, ujawnili żywe okazy pijawek oraz preparaty zawierające w składzie substancje pozyskane z tych zwierząt. Były one przewożone w bagażu osobistym przez obywateli Ukrainy podróżujących busami. W obu przypadkach, podróżni nie posiadali odpowiednich zezwoleń i z tego powodu wszczęto przeciwko nim sprawy karne w oparciu o przepisy ustawy o ochronie przyrody.

Nieudany przemyt pijawek lekarskich

Pijawki z gatunków Hirudo verbana oraz Hirudo Medicinalis, chronione są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. W świetle przepisów prawnych nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin, czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Przepisy konwencji mogą dotyczyć w szczególności takich przedmiotów jak trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce lub muszle i ich fragmenty, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

Żywe pijawki lekarskie wykorzystywane są w trakcie zabiegów hiurydoterapii. Pijawka ssąc krew przekazuje jednocześnie wiele związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in. hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza. Warto mieć jednak świadomość, że używanie w takich zabiegach pijawek z przemytu, których pochodzenie nie jest wiadome, obarczone może być ryzykiem przeniesienia chorób pochodzenia bakteryjnego, pasożytniczego lub wirusowego.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.