W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Łukaszem Łuczajem.
13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach projektu "Biblioteka – (ot)wartaPrzestrzeń!", odbyło się spotkanie z Łukaszem Łuczajem.

Dla laika niezgłębiającego wiedzy botanicznej, rośliny dziko rosnące na łąkach czy skwerach są postrzegane jako nieprzydatne chwasty. Okazuje się jednak, że znaczna część z nich, jest nie tylko jadalna i smaczna, ale również pełna wartościowych składników odżywczych i witamin. Wiedzę na ten temat stara się, poprzez swoją pracę naukową i książki, popularyzować Łukasz Łuczaj – botanik, wykładowca akademicki, miłośnik przyrody i działacz na rzecz jej ochrony:

W Polsce wiedza o roślinach, które nas otaczają niestety nie jest powszechna. A powinniśmy ją zaszczepiać już od najmłodszych lat. To wiąże się również z poszanowaniem przyrody i środowiska, w którym żyjemy.

Sam tego szacunku uczy się przez całe życie, zarówno dzięki studiom botanicznym i pracy naukowej, a także licznym podróżom po świecie.


Duże znaczenie dla postrzegania natury i jej darów ma miejsce zamieszkania i krąg kulturowy, w którym dorastamy i się wychowujemy – objaśnił.

W krajach, gdzie dominuje dieta roślinna i cenione są właściwości prozdrowotne roślin, dba się o to, aby przy zbiorach ich nie uszkodzić i niczego nie zmarnować.

Wśród książek Łuczaja możemy znaleźć pozycje takie jak: „Dzikie rośliny jadalne Polski. Przewodnik survivalowy”, „Podręcznik robakożercy czyli jadalne bezkręgowce Środkowej Europy”, „W dziką stronę”, „Dzika Kuchnia”, „Seks w wielkim lesie”.

W trakcie spotkania uczestnicy usłyszeli liczne anegdoty z życia autora, opowieści o jego pracy oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.