W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle można zobaczyć jubileuszową wystawę "Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny – 15 lat spotkań z literaturą".
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy "Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny - 15 lat spotkań z literaturą". Jubileuszowa edycja Festiwalu stała się okazją do ukazania odbiorcom działań kulturalnych, literackich i regionalnych jakie miały miejsce na przestrzeni piętnastu lat jego trwania. Przypadający w 2020 roku rocznicowy Festiwal ze względu na pandemię COVID-19 mógł być zrealizowany dopiero w tym roku.

Początkowo odbywał się pod nazwą "Festiwal Poezji i Prozy", w ramach projektu "Twórcy i Słowa - jasielskie spotkania z literaturą". Pierwszy w 2006 roku nosił nazwę "Wiersz traci pamięć za rogiem ulicy…", zakończony koncertem "Zbłąkany list" Agnieszki Chrzanowskiej - piosenkarki, kompozytorki i aktorki, związanej z "Piwnicą pod Baranami". Dopiero dziesiąta jubileuszowa edycja Festiwalu przyjęła nazwę - "Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny".

Jest jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w Jaśle, prezentuje najciekawsze wydarzenia literackie w kontekście kultury współczesnej. Każda edycja to kolejna odsłona niepowtarzalnych spotkań z udziałem współczesnych twórców literatury polskiej - pisarzy, poetów, krytyków i tłumaczy. Jego celem jest pobudzanie do czytelnictwa poprzez promowanie wartościowej współczesnej literatury i zwracanie uwagi na ważne zjawiska, jakie zachodzą w kulturze. Dla miłośników dobrej książki Festiwale zawsze stawały się okazją do spotkań z autorami bestsellerów, laureatami nagród z dziedziny literatury, znalezienia literackich inspiracji, albo po prostu spotkań ze swoimi ulubionymi twórcami, bliższego z nimi poznania i rozmowy.

Festiwalowe wydarzenia adresowane były również do najmłodszych. Dzieci miały okazję spotkać się ze swoimi ulubionymi autorami, brały udział w warsztatach plastycznych, filmu animowanego, muzyczno-literackich, językowych i książki obrazkowej. W programach Festiwalu znalazły się projekcje filmów, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, oraz spotkania z ich twórcami. Na koncertach publiczność oklaskiwała m.in.: Beatę Rybotycką, Leszka Długosza, Czesława Mozila, Basię Stępniak-Wilk, Jacka Wójcickiego czy wywodzący się z Jasła zespół Kremlowskie Kuranty. O bogactwie festiwalowych imprez świadczą zaprezentowane na wystawie afisze z programami wybranych edycji. Szczególnie cenne są dla nas plakaty z autografami twórców spotkań, bo z pewnością dla Biblioteki jak i naszych Czytelników stanowią wyjątkową wartość sentymentalną.

Wystawa będzie czynna w miesiącu listopadzie i grudniu 2021 r. w holu MBP w Jaśle, ul Kołłątaja 1, w godzinach otwarcia Biblioteki.

wystawa jubileuszowa

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.