W Gliniku Polskim poświęcono i oddano do użytkowania przebudowany odcinek drogi powiatowej Nr 1850R Jasło - Łajsce - Zręcin.
W piątek (10 grudnia) w Gliniku Polskim poświęcono i oddano do użytkowania ostatni odcinek drogi powiatowej Nr 1850R Jasło - Łajsce - Zręcin.

W uroczystości tej udział wzięli: Alicja Zając - Senator RP, Adam Pawluś - Starosta Jasielski, Jan Muzyka i Grzegorz Pers - Członkowie Zarządu Powiatu w Jaśle, Józef Rosół - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Radni Gminy Tarnowiec: Jarosław Pękala, Tadeusz Śmietana, Piotr Urbanik, Tadeusz Giebułtowski, Przemysław Majka, sołtys wsi Glinik Polski Krzysztof Wiktorski, Katarzyna Kaszowicz - Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle oraz były p.o. Wójta Gminy Tarnowiec Miłosz Leszkiewicz i były Sekretarz Agata Augustyn.

Uroczystego poświęcenia drogi dokonał ks. Tomasz Mężyk, Proboszcz Parafii pw. św. Józefa Robotnika w Gliniku Polskim.

Starosta Jasielski przypomniał, że droga ta była w bardzo złym stanie, a teraz te 15,5 km drogi powiatowej Jasło - Zręcin jest w bardzo dobrym stanie. Stanowi ona naturalny ciąg drogowy, którym możemy poruszać się od Niepli, przez Szebnie, Tarnowiec, Umieszcz, Łajsce do Łężyn, a następnie drogą wojewódzką do granicy państwa oraz od Jasła, przez Zręcin, do Krosna.

Już w 2009 r. rozpoczęto prace przy przebudowie drogi powiatowej Jasło - Łajsce - Zręcin od ulicy Floriańskiej na ternie Jasła oraz w miejscowościach Glinik Polski oraz Łajsce, do granicy z powiatem krośnieńskim. Koszt prac wynosił 4 074 444 zł, przy dotacji celowej z Rozwoju Dróg Lokalnych w wysokości 2 000 000 zł.

W kolejnych latach, to jest od 2011-2020, wykonano przebudowę początkowego i końcowego odcinka tej drogi na łączną kwotę 7 332 426 zł.

przebudowana droga

Natomiast w 2021 r. wykonano rozbudowę ul. Kasprowicza poprzez budowę pasa prawoskrętu pomiędzy DW 992 a DK 28 za kwotę 1 056 478 zł oraz, w miejscowościach Umieszcz i Glinik Polski, przebudowano ostatni niewyremontowany odcinek przedmiotowej drogi na kwotę 1 797 142 zł, przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Dróg w wysokości 1 208 061 zł oraz dotacji z Gminy Tarnowiec w kwocie 300 000 zł.

W ramach zadania "Przebudowa drogi powiatowej Nr 1850R Jasło - Łajsce - Zręcin w km 7+510 - 9+379 w miejscowościach Umieszcz i Glinik Polski" przebudowano niemal 1,6 kilometrowy odcinek drogi do normatywnych parametrów drogi klasy Z, wybudowano około 1 km chodników w Umieszczu i Gliniku Polskim oraz przebudowano przepust na Czarnym Potoku, zwiększając jego światło, co zapewni bezpieczny przepływ wód.

Realizacja tej inwestycji wpłynęła na lepszy komfort i bezpieczeństwo podróżowania zarówno użytkowników drogi, jak i pieszych. Wykonawcą zadania było Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle.

Starosta na ręce Senator Alicji Zając złożył podziękowania dla polskiego rządu, za przekazane środki na realizację tej inwestycji. Radni z Gminy Tarnowiec i sołtys, w imieniu mieszkańców dziękowali za realizację, tej jakże potrzebnej inwestycji.

W sumie na przestrzeni ostatnich lat na inwestycje na drodze powiatowej Nr 1850R Jasło - Łajsce - Zręcin wydatkowano prawie 15 mln zł. W ten sposób udało się przebudować cały ciąg tej drogi, a mieszkańcy i jej użytkownicy mogą się cieszyć nie tylko lepszym komfortem jazdy, ale przede wszystkim znacznie większym bezpieczeństwem komunikacyjnym.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.