Publiczne biblioteki gminy Jasło podsumowały rok 2021.
Biblioteka to najbardziej otwarta, dostępna instytucja kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. To miejsce wspólne, łączące ludzi, lokalne centrum żywej kultury i edukacji. A dodatkowo, w tych trudnych, pandemicznych czasach, instytucja niezmiennie dysponująca bezcenną wartością - zaufaniem społecznym.

I to zaufanie - czytelników, użytkowników, gości bibliotecznych progów, doskonale obrazują statystyki podsumowujące ostatni rok.

W ten trudny czas działalności, mimo ograniczeń, limitów, reżimu sanitarnego Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie w Osobnicy, Trzcinicy i Warzycach stały się miejscem nie tylko udostępniania zbiorów bibliotecznych, ale także miejscem spotkań, rozwoju kulturalnego i społecznego. Miejscem stacjonarnym, a dzięki bogatej działalności w sieci, także wirtualnym.

Instytucja, dzięki kreatywności dyrekcji i całego zespołu, została najlepszą biblioteką w województwie podkarpackim w Rankingu Bibliotek 2021. To ogromny sukces i wyróżnienie, a także zasługa użytkowników, którzy widzą i doceniają starania bibliotekarzy, duży nacisk na pozyskiwanie środków finansowych, zakup nowości wydawniczych, a w tej covidowej rzeczywistości także priorytet - utrzymanie kontaktów z czytelnikami.

W 2021 roku GBP w Jaśle z/s w Szebniach i jej Filie odwiedziło łącznie 49 364 czytelników. Na zewnątrz wypożyczono 31 071 książek, 1 914 czasopism, udzielono 4 426 informacji. Z Internetu skorzystało 2 583 mieszkańców, w aplikacji Legimi pobrano dla czytelników 774 ebooki.
W ramach promocji biblioteki i czytelnictwa zorganizowano 512 działań, w tym: spotkania autorskie, spotkania z teatrem, warsztaty literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne, zajęcia językowe i edukacyjne, konkursy, szkolenia itp. w których łącznie wzięło udział 8 185 osób.

Od wielu lat GBP bierze udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych tj. "Narodowe Czytanie", "Cała Polska czyta dzieciom", "Tydzień Bibliotek", "Noc Bibliotek", "Mała książka - Wielki człowiek". Cykliczne zajęcia - "BIBLIOchwilka", "ENGLISH IS FUN", "Hece w bibliotece" - nadal cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych czytelników.

W 2021 r. księgozbiory biblioteczne wzbogaciły się o nowości wydawnicze w liczbie 1 948 wol. Z dotacji gminy Jasło zakupiliśmy - 1 289 wol. oraz z programu MKiDN "Promocja czytelnictwa" 396 książek. Otrzymaliśmy też dary czytelnicze w liczbie - 263 wydawnictw. Na zakup nowości wydawniczych do biblioteki gminnej i jej filii wydaliśmy prawie 43 000 zł.
W 2021 roku biblioteki gminy Jasło zrealizowały zadania projektowe, na które GBP pozyskała dofinansowanie z MKiDN, Instytutu Książki i Biblioteki Narodowej.

Najważniejszym obecnie projektem jest zadanie realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 Kierunek interwencji 2.1. "Infrastruktura Bibliotek 2021-2025". GBP otrzymała dofinansowanie w wysokości 1 122 000,00 zł na rekonstrukcję wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku zabytkowej plebanii w Szebniach. Całość zadania inwestycyjnego wynosi 1 644 000,00 zł. Odnowiony obiekt będzie służył jako nowa siedziba szebieńskiej biblioteki.

Mimo pandemii bibliotekarze chętnie wzięli udział w 62 szkoleniach wyjazdowych i online, dzięki którym zdobyli dodatkową wiedzę i umiejętności. GBP i jej filie posiadają czytniki ebooków PocketBook z aplikacją Legimi oraz urządzenia do odsłuchu książek dla osób niedowidzących.
Od kilku lat biblioteka posiada katalog elektroniczny MAK +, w którym online można zamawiać i rezerwować książki, a także prowadzi swoją stronę internetową, kanał na YouTube, a 3 z 4 placówek mają swoje profile na Facebooku.

Obserwując działalność GBP w ostatnim roku można stwierdzić, że postępująca cyfryzacja nie podważa sensu istnienia tradycyjnych bibliotek. Przeciwnie: oferuje im dodatkowe narzędzia służące promowaniu czytelnictwa, edukacji czy po prostu umożliwia stały kontakt z użytkownikami.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.