W Rzeszowie odbyły się konsultacje projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030.
W Rzeszowie odbyły się konsultacje projektu Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030. Była to pierwsza z ośmiu zaplanowanych debat, podczas których samorządowcy, społecznicy i mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski i wskazywać konieczne do realizacji inwestycje drogowe i kolejowe.

W czwartek (3 lutego) w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, szczegółowe założenia Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 zaprezentował dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego dr Paweł Wais. Zachęcał do wyrażania uwag, opinii, sugestii osobiście, w czasie kolejnych spotkań konsultacyjnych albo online.

Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego stwierdził, że jest to dokument, na podstawie którego będzie można wydawać ogromne pieniądze, w którym ustalone zostaną priorytety zadań, dlatego głos społeczeństwa i samorządów jest bardzo ważny.

Pieniądze zaplanowane na inwestycje pochodzić będą z wojewódzkich programów, dotacji unijnych, a także środków rządowych w ramach Polskiego Ładu. Zainteresowani samorządowcy już zgłaszają swoje potrzeby i uwagi.

Starosta Jasielski Adam Pawluś podkreślał, że brakuje dobrych połączeń komunikacyjnych między Jasłem, Krosnem i Jedliczem. To trzeba ująć i przewidzieć, żeby funkcjonalność tych trzech miast była lepsza poprzez lepsze połączenia.

Z kolei Wojciech Zając - Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego mówił m.in. o konieczności przekształcenia drogi krajowej 73 w drogę ekspresową.

W spotkaniu konsultacyjnym online wzięła udział Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, która podkreślała, że największymi wyzwaniami w nowej perspektywie finansowej wciąż pozostaje usunięcie luk w zakresie dostępności do sieci TEN-T, rozwój kolei, poprawa transportu publicznego, szczególnie na obszarach peryferyjnych. Mówiła, że duży nacisk położony powinien być także na integrację różnych form transportu i poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu. Dodała, że jednym z najważniejszych celów Unii Europejskiej w przyszłej perspektywie finansowej będzie przeciwdziałanie zmianom klimatu - tzw. Europejski Zielony Ład, stąd zielona infrastruktura oraz rozwiązania oparte na naturze powinny być wdrażane także w obszarze transportu.

Program Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 będzie stanowić kontynuację obecnie funkcjonującego Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2023. Prace nad konsultowanym dokumentem rozpoczęły się w marcu 2020 roku.

Ekspertem w ramach przygotowania projektu programu jest prof. Tomaszem Komornicki, kierownik Zakładu Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

Kolejne spotkania konsultacyjne odbędą się w Przemyślu (4 lutego), Stalowej Woli (7 lutego), Dębicy (9 lutego), w Sanoku i Ustrzykach Dolnych (10 lutego), w Tarnobrzegu (11 lutego) i w Krośnie (14 lutego).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.