Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skołyszynie założyli Klub Naukowy "Wiertnicy Wiedzy" i przystąpili do programu "Być jak Ignacy".
W roku 2022 poświęconym Ignacemu Łukasiewiczowi z okazji jego 200. rocznicy urodzin (8 marca 1822 r.) uczniowie klasy 5 b ze Szkoły Podstawowej w Skołyszynie postanowili uczcić pamięć o tym wielkim uczonym, związanym także z regionem. Założyli oni Klub Naukowy "Wiertnicy Wiedzy" i przystąpili do ogólnopolskiego programu "Być jak Ignacy".

Głównym celem projektu jest poznanie sylwetki Ignacego Łukasiewicza, który dokonał niezwykłych odkryć w dziedzinie przemysłu naftowego. Był polskim naukowcem, przedsiębiorcą, farmaceutą, wynalazcą pierwszej na świecie lampy naftowej. Po raz pierwszy zastosowano ją podczas pilnej nocnej operacji we Lwowie (1853 r.).

Z kolei pierwsza uliczna lampa zapłonęła w 1854 r. w dzielnicy Zawodzie w Gorlicach. Prototyp lampy Łukasiewicza znajduje się także w herbie Skołyszyna. Działalność tego naukowca obejmowała tereny Podkarpacia: Łańcut, Rzeszów, Jasło, Gorlice, Krosno, Chorkówka, Bóbrka, a także Lwów.


klub uczniów w Skołyszynie

W Jaśle otworzył w aptekę, założył też tam pierwszą w Polsce destylarnię ropy naftowej, z kolei w Bóbrce - pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej (1854 r.) Jego jedyna córeczka Marianna zmarła w Jaśle i została pochowana na nekropolii jasielskiej. Żona Łukasiewicza prowadziła szkołę koronkarstwa w Chorkówce. Ignacy Łukasiewicz zmarł w 1882 roku po ciężkiej chorobie płuc. Jego ciało spoczywa w Zręcinie niedaleko Krosna.

Uczniowie należący do Klubu Naukowego, który wzoruje się na postawie Ignacego Łukasiewicza, będą realizować różne zadania z dziedziny nauki. Dotyczyć one będą różnych zagadnień związanych m.in. z podróżami badawczymi, początkami lotnictwa, znaczeniem mózgu, badań przyrody, wielkich konstrukcji maszyn prostych, kosmosu.

Młodzi badacze będą uczestniczyć w wielu wycieczkach, spotkaniach z ludźmi z różnych dziedzin nauki. Oprócz zajęć czeka też na nich świetna zabawa, która wpisana jest w projekt "Być jak Ignacy".

Założycielką i opiekunka Koła Naukowego jest Urszula Czerwińska, nauczycielka ze SP w Skołyszynie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.