Hubert Zając uczeń klasy drugiej oraz Anna Opałka z klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi o profilu proinżynierskim zajęli II miejsce w VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Od pomysłu do przemysłu".
Hubert Zając uczeń klasy drugiej oraz Anna Opałka z klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi o profilu proinżynierskim i zajęli II miejsce w VI edycji ogólnopolskiego konkursu "Od pomysłu do przemysłu" organizowanego przez Politechnikę Rzeszowską wspólnie z Zakładem Elektroniki i Automatyki CHIP ze Stalowej Woli.

Zbudowane przez uczniów urządzenie o tajemniczej nazwie SHADIC to platforma prototypowa samochodu sterowanego za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Jednakże głównym celem platformy jest możliwość testowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu operatora podczas sterowania.

Shadic - to czterokołowy zdalnie sterowany pojazd z napędem na tylną oś. Moment obrotowy generowany jest przez silnik DC o mocy 80W pracujący na napięcie 12 V. Moment obrotowy przenoszony jest z silnika do dyferencjału modelarskiego za pomocą wału wyposażonego w przeguby Cardana. Zadaniem dyferencjału jest rozdział mocy na dwa koła z dostosowaniem prędkości kątowej dla każdego z kół, a także zmniejszenia prędkości kątowej wału, a przez to zwiększenie momentu siły działającej na poszczególne tylne koła samochodu. Piasty kół są łożyskowane. W piastach zamontowane są koła wydrukowane na drukarce 3D z ABS. Przednie koła są skrętne i sterowane za pomocą serwomechanizmu modelarskiego. Moment siły skrętu przenoszony jest za pomocą drążków kierowniczych. Pojazd jest wyposażony w kamerę szerokokątną przeznaczoną do agregacji obrazu, który będzie podlegał dalszej obróbce cyfrowej. Centralną jednostką sterującą jest komputer Raspberry Pi 4. Urządzenie jest zasilane baterią akumulatorów LI-ION o sumarycznej pojemności 15,6 Ah i napięciu 10,8 V. Platforma umożliwia wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania obrazów i wspomagania sterowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.