W miejscowości Ożenna powstał nowy szlak turystyczny oraz ścieżki przyrodniczo - edukacyjne wraz z infrastrukturą rekreacyjną.
Na terenie Powiatu Jasielskiego, w miejscowości Ożenna powstał nowy szlak turystyczny oraz ścieżki przyrodniczo-edukacyjne wraz z infrastrukturą rekreacyjną. To nowy produkt turystyczny i edukacyjny, przygotowany i oznakowany tak, aby wszyscy - zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści - w przystępny sposób mogli zapoznać się z istniejącym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym.

Szlak powstał w ramach realizowanego projektu pn. "Rozwój potencjału turystycznego powiatu jasielskiego i okresu Svidník, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014 - 2020, staraniem Powiatu Jasielskiego oraz dzięki pomocy Nadleśnictwa Gorlice, za co jesteśmy wdzięczni.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy zrealizować ten projekt, ponieważ dbałość o dziedzictwo kulturowe oraz rozwój potencjału turystycznego jest dla nas bardzo ważne. Robiliśmy to głównie z myślą o młodych ludziach, aby przypomnieć o atrakcyjności świata przyrody, który często wypierany jest przez komputer oraz multimedia.

Ożenna szlak turystyczny

Zarówno szlak żółty jak i ścieżka przyrodnicza mają swój początek przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Czterokilometrowa trasa szlaku żółtego biegnie w kierunku szlaku czerwonego granicznego, łącząc się dalej ze szlakiem prowadzącym do Obserwatorium Astronomicznego w Roztokach, znajdującym się na terenie Słowacji .

Ścieżka przyrodniczo - edukacyjna biegnie wzdłuż trasy nowego szlaku żółtego, następnie odchodzi wzdłuż granicy przez las, w kierunku zachodnim do parkingu i dalej biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 992. Łączna trasa do przejścia to ok. 12 km, w otoczeniu czystego, zdrowego, leśnego powietrza.

trasa nowego szlaku turystycznego

Na trasie ścieżki przyrodniczej znajduje się 15 przystanków oznaczonych tablicami. Tablice zawierają informacje odnośnie flory i fauny, oraz informacje na temat dziedzictwa kulturowego a także wydarzeń historycznych związanych z tymi miejscami. Tablice pełnią funkcje edukacyjne, dzięki którym dowiemy się o bogactwie przyrody oraz dziedzictwie kulturowym wokół nas np. Dolinie Ciechani, Magurskim Parku Narodowym, licznych zabytkowych cmentarzach. Na poszczególnych tablicach znajdują się kody QR, dzięki którym możliwe jest również pozyskanie informacji w formie głosowej.

Przy ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz na parkingu znajdują się tablice informacyjne z mapą sieci szlaków, w języku: PL, SK i EN. Dla zapewnienia niezbędnego standardu turystom, wykonana została stosowna infrastruktura rekreacyjna, która umożliwia wygodne dotarcie i zapewnia bezpieczne miejsce do odpoczynku, tj.: altana z ławkami i stołem oraz grill, w celu spożycia posiłków regeneracyjnych, dostępna dla turystów na terenie Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Powstała strefa wypoczynku pozwoli zregenerować siły po trudach wędrówki.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.