W Przysiekach nad rzeką Ropą przeprowadzono próby obciążeniowe nowo budowanego mostu.
W dniu 20 kwietnia przeprowadzono próby obciążeniowe nowo budowanego mostu nad rzeką Ropą w Przysiekach, które zakończyły się sukcesem. Wydarzenie to obserwowali uczniowie "Budowlanki". Takie zajęcia w terenie dla przyszłych techników i inżynierów budownictwa to najlepsza lekcja przedmiotów zawodowych.

Most przeszedł badanie pozytywnie. Wydarzenie obserwowali uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle, którzy już po raz drugi odwiedzili teren budowy. W wycieczce do Przysiek wzięli udział uczniowie z klas technik budownictwa oraz technik robót wykończeniowych w budownictwie wraz z opiekunami.

- Próbne obciążenie mostu, które przeprowadza się przed oddaniem obiektu do eksploatacji ma na celu sprawdzenie, czy ma on odpowiednią nośność. Na obiekt wjeżdżają załadowane samochody ciężarowe o ciężarze zaprojektowanym dla konkretnego obiektu. Liczba i obciążenie tych ciężarówek jest dobierana na podstawie danych otrzymanych od projektanta, by zbadać układ obciążenia dla mostu, co pozwala przetestować jego pracę, ugięcia oraz odkształcenia - tłumaczył uczniom Stanisław Roś, kierownik budowy obiektu, który jest absolwentem "jasielskiej budowlanki".

Przysieki budowa mostu

Do prób dynamicznych zaangażowane zostały samochody ciężarowe z załadunkiem. Pojazdy kilkakrotnie przejeżdżały po moście z określoną prędkością: od 10 do 50 km/h. Po wykonaniu tego zadania na nawierzchni została założona sztuczna przeszkoda do wymuszenia drgań i przetestowania, jak zachowa się konstrukcja podczas gwałtownego hamowania. W tym czasie pod mostem odpowiednia aparatura mierzyła ugięcie i drgania mostu.

Nowy most, powstający w ramach zadania "Rozbudowa drogi powiatowej Nr 1864R Grudna - granica województwa - Kunowa - Pusta Wola - Przysieki wraz z budową mostu na rzece Ropie w miejscowości Przysieki" o długości 93 metrów, zapewni bezpieczny przejazd przez rzekę Ropę zarówno mieszkańcom, zlokalizowanym w okolicy firmom produkcyjnym, jak i służbom ratunkowym.

Koszt zadania wynosi blisko 9,2 mln zł, a wykonawcą jest firma INTOP Tarnobrzeg.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.