Klub Kulturalno - Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zorganizował wycieczkę rowerową do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Wyprawa rowerowa do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyła się w sobotę (30 kwietnia) otworzyła ona nowy sezon na wycieczki turystyczne, organizowane przez Klub Kulturalno - Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury.

Przewodnikami rowerzystów byli Tadeusz Wójcik i Andrzej Nitka. Około 44 - kilometrowy szlak prowadził przez leśne obszary, zielone łąki i tereny zabudowane. Jadąc w słońcu przez Wolicę, Gliniczek, Roztoki, Sądkową, Tarnowiec, Brzezową, Jedlicze i Żarnowiec, cykliści mogli cieszyć się wiosną w pełnym rozkwicie. Po przeszło dwóch godzinach dotarli do obszernego parku, w środku którego stoi dworek Marii Konopnickiej, będący obecnie obiektem muzealnym.

Wyprawa rowerowa odbyła się w 180. rocznicę urodzin naszej narodowej wieszczki i zarazem - zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - patronki Roku 2022. Żarnowiecki dworek wraz z malowniczym parkiem pisarka otrzymała w darze od narodu polskiego 8 września 1903 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej i 60-lecia urodzin.

wycieczka rowerowa

Turystów z Jasła przywitał dyrektor muzeum Paweł Bukowski, po czym, wraz z przewodnikiem zwiedzono urządzone, zgodnie z duchem epoki pokoje mieszkalne pisarki, obszerną sień, jadalnię, pokój kredensowy, kuchnię, spiżarnię, ciemny pokój i dawny gabinet. Po obejrzeniu muzeum, grupa zatrzymała się na jakiś czas w parku, zachwycając się podczas spaceru rzadkimi gatunkami drzew i krzewów.

Atrakcją drogi powrotnej była degustacja słodkich rarytasów z cukierni w pobliskim Jedliczu, a potem tradycyjne pieczenie kiełbasek w miejscu do tego przeznaczonym.

Zadowoleni z wyprawy rowerzyści wracali z planami na kolejne wyjazdy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.