Jasielski Dom Kultury realizuje cykl działań dla mieszkańców Jasła, dotyczących polskiej sztuki filmowej i jej różnych aspektów.
Cykl działań dla mieszkańców Jasła, dotyczących polskiej sztuki filmowej i jej różnych aspektów to nowy projekt realizowany przez Jasielski Dom Kultury, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Ideą przewodnią zadania, które potrwa do 31 sierpnia br. jest upamiętnianie Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, urodzonego w Jaśle jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, Honorowego Obywatela Miasta.

-Na kulturę filmową spojrzymy z kilku perspektyw, zawsze uwzględniając w nich postać jednego z najzacniejszych współczesnych jaślan, zmarłego w 2021 roku Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, o którym będziemy utrwalać pamięć poprzez organizację Jasielskiego Festiwalu X Muzy - wyjaśnia cel projektu Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Festiwal stworzy możliwości do zdobywania wiedzy o filmie przez osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. - Proponujemy innowacyjne dla mieszkańców Jasła połączenie aktywności związanych z filmem, tworzymy miejsca spotkań dla różnych osób i grup zainteresowanych filmem, dając impuls do budowania więzi w społeczności lokalnej - dodaje dyrektor JDK.
Projekt poszerzy wiedzę z zakresu polskiego kina, będzie miejscem nabywania kompetencji i rozwoju pozaszkolnej edukacji, przestrzenią spotkań i spędzania czasu w przyjaznych warunkach, pozwalających na rozwój pasji i budowę kapitału relacji międzyludzkich.

Poszczególne wydarzenia realizowane będą na rynku miejskim oraz na Przystanku "Kwiatowa". Ich nieodpłatna formuła pozwoli na niwelowanie barier kompetencyjnych i finansowych wśród różnych grup społecznych, również narażonych na wykluczenie.

W ramach Festivalu X Muzy zorganizowana zostanie plenerowa wystawa fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (czerwiec-lipiec). Przez wakacje odbywać się będzie plenerowy przegląd filmów z muzyką Matuszkiewicza, natomiast w ostatnią sobotę sierpnia na jasielskim rynku odbędzie się spotkanie z twórcami filmowymi Ewą Wiśniewską, (aktorką filmową i teatralną) oraz Łukaszem Maciejewskim (dziennikarzem, filmoznawcą, krytyk filmowy i teatralny, wykładowca Szkoły filmowej w Łodzi).

Jasielski Festival X Muzy
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.