W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Małgorzatą Matwij.
W czwartek (18 sierpnia) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Małgorzatą Matwij - autorką książek "Madame Blanche" i "W sieci kłamstwa".

Obie powieści, mimo że są bardzo różne, łączy problem oszustwa, kłamstwa i wykorzystywania ludzkiej naiwności. Autorka odkrywa nasze słabości, obnaża mechanizmy, które powodują, że ulegamy psychologicznej manipulacji.

"Madame Blanche" to literacki debiut rzeszowskiej pisarki. Książka osadzona jest na uczuciowej relacji trojga bohaterów. To klasyczny trójkąt, w którym główna bohaterka musi dokonać wyboru pomiędzy znanym jej od dawna Wojtkiem, a zabiegającym o nią, dzięki internetowej znajomości Francuzem, który okazuje się, dzięki przenikliwości Anny, dużo młodszym od niej mężczyzną z Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej. Tomsy krok po kroku wprowadza ją w swój świat, a w głowie Anny piętrzą się nie lada dylematy. Jesteśmy świadkami jej walki z otoczeniem, własnym strachem, stereotypami, lękiem przed innością i odmienną kulturą. Czterdziestopięcioletnia kobieta kładzie na szali swoje dotychczas ustabilizowane, choć nudne życie, na rzecz afrykańskiej przygody i pomocy Iworyjczykowi. Jego spontaniczność sprawia, że bohaterka wyzwala się z fałszywego wstydu i zrywa maskę: "Jeśli cię coś boli - płacz. Jeśli przepełnia cię radość - tańcz i śmiej się" - mówi Tomsy w powieści.

Mężczyzna daje Annie to, czego kobieta potrzebuje najbardziej - swój czas. Anna czuje się przez niego zauważona i doceniona - wyjaśniła Małgorzata Matwij.

Podobne mechanizmy działają na Wiktorię Perez, znudzoną monotonią życia małżeńskiego, bohaterkę thrillera psychologicznego "W sieci kłamstwa". Znajomość z poznanym przez internet Erykiem, i psychologiczne sidła jakie na nią zastawia, doprowadzają do wielu nieoczekiwanych i tragicznych wydarzeń. Wiktoria marząc o dziecku daje się wciągnąć w internetowy romans, narażając życie swojej rodziny. Mamy tu dramaty rodzinne, manipulację i szantaż emocjonalny oraz nieoczekiwane zwroty akcji.

Na zakończenie Małgorzata Matwij zapowiedziała kontynuację obydwu powieści.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.