W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Kamilem Paluszkiem, fotografem, autorem nagrodzonego albumu "Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej".
Spotkanie z Kamilem Paluszkiem, fotografem, autorem nagrodzonego albumu "Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej", zakończyło cykl wydarzeń XVI Jasielskiego Festiwalu Literackiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Było nam bardzo miło podzielić się ze zgromadzoną publicznością informacją, że książka ze wstępem Jarosława Giemzy i Damiana Nowaka, w kategorii albumy krajoznawcze, zdobyła I miejsce na 30. Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.

Pasja fotografowania zaczęła się w wieku dwunastu lat, kiedy przyszły artysta otrzymał aparat analogowy. Miłość do podróży i roweru przyszła nieco później. To dzięki niemu dociera do nawet najbardziej oddalonych obiektów na szlaku architektury cerkiewnej. Kamil Paluszek dzieli się nie tylko pięknem fotografowanych obiektów, ale także własną wrażliwością na to piękno. Autor w sposób przemyślany przygotowuje się do robienia zdjęć. O każdej porze roku cerkwie prezentują się inaczej.

Artysta obserwuje ich umiejscowienie w terenie, zastanawiając się nad kompozycją czy wyglądem detalu architektonicznego w określonych warunkach przyrodniczych. Uważa, że w fotografowaniu trzeba być niezwykle cierpliwym, aby trafić na odpowiednią porę i miejsce, i poczuć jego klimat. Niezwykle ważna jest estetyka kadrów:
- Jestem bardzo wymagający, jeśli chodzi o jakość fotografii, dlatego niejednokrotnie wracam do tych samych obiektów. Tak było m.in. z cerkwią w Dubnem i Mycowie - powiedział. Obraz ma sprowokować do tego, żeby zainteresować odbiorcę tematem, to jest clou fotografii - uzupełnił.

W cerkwiach wszystko współgra: drewno, fresk, zapach. Miejsca kultu mają swoją tajemniczość i magię, których Kamil Paluszek jest czujnym obserwatorem. Niektóre wyremontowane, inne czekają, odsłaniając porzuconą historię. Fotografie robione są z wielkim szacunkiem, by nie zakłócić ciszy świętego miejsca.

- Misterium dzieje się właśnie w tym momencie, w którym autor zamyka je w kadrze, czyniąc nas jego uczestnikami i uwrażliwiając na tajemnicę Świątyni - napisał we wstępie do albumu Jarosław Giemza.

Do końca października w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle można jeszcze obejrzeć wystawę fotografii Kamila Paluszka, która towarzyszyła tegorocznej edycji Festiwalu.
Spotkanie odbyło się 10 października 2022.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.