Seniorzy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu udali się na wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
W czwartek (20 października) seniorzy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowcu udali się na niedaleką wycieczkę do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Muzeum którego obszar zajmuje 20 hektarów zlokalizowane jest na terenie najstarszej na świecie i wciąż działającej kopalni ropy naftowej.

wycieczka do Bóbrki

Grupa zwiedzanie rozpoczęła od budynku administracyjnego kopalni - tzw domu Łukasiewicza - w którym przeszłość spotyka się z współczesną cyfrową technologią - wyświetlane hologramy niejako ożywiają wnętrza i odwiedzający mogą zobaczyć sceny z życia pracowników apteki czy pracowni w której badania prowadził Łukasiewicz. W budynku znajduje się również duża ekspozycja lamp naftowych , fotografii oraz wystawa geologiczna.
Kolejnym pkt na trasie zwiedzania były najstarsze kopanki (szyby naftowe), które przetrwały do naszych czasów - Franek o głębokości 20m (wykonana ręcznie ok 1860r) oraz Janina (wykopana ręcznie na głębokość 96m a następnie pogłębiona do 156m - jest ona eksploatowana do dnia dzisiejszego).

Uczestnicy zobaczyli także kuźnię, warsztat, różne wiertnice, poznali fakty dotyczące początków wydobycia i jak ewoluowała technologia wydobycia do czasów współczesnych.

Całości dopełniła wystawa multimedialna dzięki której można dowiedzieć się o historii wykorzystania paliw kopalnianych na świecie.

wycieczka seniorów

Następnie grupa obejrzała film pt. "Łukasiewicz - nafciarz romantyk", zrealizowany przez Telewizję Obiektyw - który niejako podsumował wszystkie fakty z życia Ignacego Łukasiewicza - wynalazcy lampy naftowej i pioniera przemysłu naftowego na świecie.

Po zakończonym zwiedzaniu przyszedł czas na obiad i odpoczynek - w zrekonstruowanej wiertnicy kanadyjskiej znajdującej się na terenie kopalni. W drodze powrotnej do Tarnowca grupa zatrzymała się na cmentarzu w Zręcinie - miejscu pochówku Ignacego Łukasiewicza.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.