Mali studenci w sobotę uczestniczyli w pierwszych zajęciach w nowym roku.
Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza wystartowała z zajęciami dla głodnych wiedzy, małych studentów, w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W sobotę (29 października), 160 osób rozpoczęło semestr zimowy 2022-23 pierwszym wykładem, który odbył się w wyjątkowym miejscu - Generatorze Nauki w Jaśle i tym samym zapoczątkował cykl zajęć dla dzieci w wieku 8-12 lat. Jest to już 5-ty semestr DUT w Jaśle i pierwszy w całości stacjonarny od momentu rozpoczęcia pandemii. Dzięki prowadzonym wykładom i warsztatom dzieci z powiatu jasielskiego mogą w ramach bezpłatnych zajęć pogłębiać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych.

Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego "Odlotowe powietrze" uczestnicy dzięki przeprowadzonym doświadczeniom dowiedzieli się jak aerodynamika działa w naszym życiu. Zmierzyli się z oporem, ciśnieniem i lepkością powietrza używając przy tym dmuchaw, suszarek, balonów i innych "niepozornych" przedmiotów, dzięki którym omawiany temat był naprawdę wyjątkowy. Pytań, oklasków jak i chętnych do udziału w doświadczeniach nie brakowało. Wykład poprowadził popularyzator nauki Paweł Jaskólski znany również jako "Heweliusz Nauki".

zajęcia małych studentów

Tradycyjnie przed rozpoczęciem zajęć każdy student Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego otrzymał indeks oraz specjalną wyprawkę DUT. Osoby zapisane na warsztaty otrzymają dodatkowo "Zestaw Naukowca", dzięki któremu dzieci będą mogły samodzielnie eksperymentować w domu, przy pomocy otrzymanej w zestawie instrukcji i materiałów.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny działa również w Rzeszowie oraz Filiach w Ustrzykach Dolnych, Mielcu i Dębicy. W ubiegłą sobotę pierwszy wykład odbył się także w Dębicy, gdzie mali studenci również mogli poeksperymentować z fizyką, skupiając się głównie na temacie ruchu i bezwładności.

Zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego dzięki swojej formie od lat cieszą się zainteresowaniem i zaangażowaniem swoich studentów. Wykłady interaktywne i warsztaty, w których dzieci własnoręcznie tworzą, doświadczają i eksperymentują sprawiają, że nauka staje się prostsza i przyjemniejsza, a dzięki temu ich motywacja do pogłębiania danego tematu znacznie wzrasta.

W semestrze zimowym DUT w Jaśle, dla każdego uczestnika zaplanowane zostały jeszcze 3 wykłady stacjonarne oraz 2 warsztaty stacjonarne (prowadzone w małych, 20 osobowych grupach). Wszystkie wykłady odbywać się będą w nowym miejscu na mapie Podkarpacia, mocno związanym z nauką - Generatorze Nauki, natomiast warsztaty prowadzone będą również w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle. W wykładach uczestniczy łącznie 160 osób, natomiast warsztaty przeznaczone są dla 120 osób.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.