Starosta Jasielski Adam Pawluś gościł młodzież z Litwy, Ukrainy i Polski, która odwiedziła Starostwo Powiatowe w Jaśle.
W minionym tygodniu Starostwo Powiatowe w Jaśle gościło uczestników projektu "Mistrzowie gry poważnej. Serious gaming dla społeczności lokalnej", realizowanego w ramach programu "Erasmus+". Młodzież spotkała się z włodarzem powiatu - Starostą Jasielskim Adamem Pawlusiem, który powitał ich w gościnnej Ziemi Jasielskiej.

Agata Augustyn Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy, Promocji i Spraw Społecznych pokazała młodzieży jasielski rynek oraz kościół farny. Kolejnym punktem odwiedzin było zwiedzanie budynku Starostwa Powiatowego oraz komórek organizacyjnych, w których młodzież mogła zapoznać się z działaniem Urzędu z perspektywy pracujących w nim urzędników.

młodzież w Ożennej

Spotkanie uczestników projektu ze Starostą Jasielskim Adamem Pawlusiem odbyło się w sali konferencyjnej. Rozpoczęło się od przedstawienia głównych założeń działalności Starostwa Powiatowego. Starosta przedstawił młodzieży historię i atrakcje turystyczne regionu. Podkreślał, iż powiat jasielski jest dwa razy większy od Malty - najmniejszego kraju w Unii Europejskiej, a w Ożennej jeszcze niedawno było przejście graniczne, które formalnie nie istnieje od przystąpienia Polski do układu z Schengen.

Młodzież w ramach realizowanego projektu w dniach od 28 listopada do 5 grudnia przebywała w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Głównym celem projektu jest nabycie wiedzy i kompetencji obywatelskich ważnych dla aktywnego udziału w życiu społeczności lokalnych.

Praca podczas wymiany przebiegała z wykorzystaniem narzędzi edukacji pozaformalnej, a jej celem było przygotowanie uczestników do działań partycypacyjnych i zwiększenia świadomości tego, jak funkcjonują społeczności lokalne w Polsce, na Litwie i Ukrainie.

młodzież w Ożennej

Projekt ma pomóc odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób młodzież może uczestniczyć w życiu lokalnym i jaką rolę ma do spełnienia. Dzięki wykorzystaniu gier poważnych i symulacyjnych młodzi ludzie przekonali się, ze edukacja obywatelska może być fascynująca i że warto się w nią zaangażować. Ponadto spotkali się ze społecznościami lokalnymi - organizacjami pozarządowymi i dziennikarzami. Był to czas i miejsce wymiany informacji i poglądów na temat praw człowieka i obywatela oraz funkcjonowania jednostki w społeczności lokalnej.

Na koniec nie zabrakło drobnych powiatowych upominków.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.