W Jasielskim Domu Kultury odbyła się debata społeczna poświęcona zagadnieniom postępowania w sprawach nieletnich w kontekście nowelizowanych przepisów prawa.
W minioną środę, w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury, odbyła się debata społeczna poświęcona tematyce nieletnich pt." Odpowiedzialność prawna nieletnich w świetle nowelizacji prawa". Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Jaśle we współpracy z Jasielskim Domem Kultury. Przed oficjalnym rozpoczęciem debaty, uczestnicy mieli okazję obejrzeć występ artystyczny duetu wokalnego JDK w składzie Karolina Polak i Mikołaj Majda, którzy uświetnili to wydarzenie.

Debatę rozpoczął mł. insp. Mirosław Kawa I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jaśle, który przywitał zaproszonych gości i wprowadził słuchaczy w tematykę omawianych zagadnień. W debacie uczestniczyli: Elwira Musiałowicz-Czech I Zastępca Burmistrza Miasta Jasła, Helena Gołębiowska Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, SSR Barbara Bryk-Krysa Przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jaśle, Marian Szmyd Sędzia Sądu Rejonowego w Jaśle, Jolanta Mercik Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle wraz z psychologami Małgorzatą Dranka-Słaby i Karoliną Heisig-Boffa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle, przedstawiciele kuratorskiej służby sądowej, policjanci, dyrektorzy szkół, pedagodzy i nauczyciele.

debata sołeczna w Jaśle

Uczestnicy debaty mieli okazję wysłuchać wystąpień asp. Konrada Janusza asystenta Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii KPP w Jaśle, SSR Barbary Bryk-Krysa Przewodniczącej Wydziału III Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jaśle oraz psychologów: Małgorzaty Dranka-Słaby i Karoliny Heisig-Boffa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jaśle.

W trakcie prezentacji prelegenci omawiali kolejno zagadnienia dotyczące nieletnich, począwszy od przytoczenia zapisów Ustawy z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, poprzez praktyczną stronę wykonania zapisów ustawy w postępowaniu w sprawach nieletnich przed sądem. Ostatnim elementem wykładów była prezentacja na temat psychologicznych aspektów stosowania kar wśród dzieci i młodzieży.

Organizowane przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pozwoliło na zacieśnienie współpracy międzyinstytucjonalnej, dzięki czemu w przyszłości możliwe będzie skuteczne definiowanie ewentualnych zagrożeń i podejmowanie odpowiednich działań zaradczych. Na zakończenie każdy z uczestników wypełnił anonimową ankietę pozwalającą na sprecyzowanie wniosków, wskazanie kolejnych obszarów, które należy omówić w przyszłości podczas debaty ewaluacyjnej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.