Do Jasła dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. W jasielskim magistracie odebrali je Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz jego zastępczyni Elwira Musiałowicz-Czech.
Jak co roku, w piątkowy wieczór (16 grudnia) do Jasła przybyło Betlejemskie Światło Pokoju. Natomiast w jasielskim magistracie Światełko pojawiło się w czwartek (22 grudnia), a odebrali je Ryszard Pabian, burmistrz Jasła oraz jego zastępczyni Elwira Musiałowicz-Czech.

Dzięki skautom austriackim dotarło z Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa w Betlejem. Zostało przetransportowane do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu miała miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której "Płomień" został przekazany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z krajów europejskich. Polscy harcerze otrzymali je tradycyjnie w ramach "sztafety betlejemskiej" od skautów słowackich. Następnie trafiło do naszych chorągwi, w tym do Chorągwi Podkarpackiej ZHP w Rzeszowie. Ze stolicy naszego województwa, po uroczystej mszy świętej do Jasła przywiozła je delegacja 309. Drużyny Harcerskiej "Golesz". Na jej czele stali przewodnik Wojciech Zajdel - zastępca komendantki jasielskiego hufca oraz drużynowy "Golesza" druh Paweł Konieczny.

światło pokoju w Jaśle

W miniony piątek w kościele farnym w Jaśle odbyła się uroczysta msza święta odprawiona przez księdza podharcmistrza Józefa Obłoja. Wieloletni kapelan Hufca ZHP w Jaśle i proboszcz parafii w Desznicy w pięknych słowach przybliżył istotę, znaczenie i symbolikę tego szczególnego Światła. Po zakończeniu mszy świętej nastąpiło przekazanie betlejemskiego ognia księdzu dziekanowi jasielskiemu Zbigniewowi Irzykowi - proboszczowi kolegiackiej parafii Fara w Jaśle oraz poszczególnym gromadom zuchowym i drużynom harcerskim z terenu hufca Jasło.

Betlejemskie Światło Pokoju przekazywał harcmistrz Wiesław Hap w towarzystwie podharcmistrza Roberta Nowińskiego - zastępcy komendantki hufca. Na zakończenie ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk podziękował za otrzymane Światło, wyraził zadowolenie, że po raz kolejny brać zuchowa, harcerska i instruktorska jasielskiego hufca zebrała się by podzielić się BŚP w świątyni farnej. Z kolei w imieniu komendy hufca zabrał głos harcmistrz Wiesław Hap. Przekazał słowa wdzięczności wszystkim obecnym na uroczystości, złożył życzenia świąteczne oraz poprosił o to, by najbliższych dniach przedstawiciele naszego środowiska harcerskiego dotarli z tym Światłem i z dobrym słowem do kościołów, parafii, urzędów, szpitali, instytucji i domów mieszkańców naszego miasta i powiatu aby dzielić się z innymi tak żeby pojawiło się na wigilijnych stołach.

światło dotarło do Jasła

Betlejemskie Światło Pokoju to symbol pokoju i pojednania przekazywany na terenie Polski od 1991 r. Organizatorem tego wartościowego przedsięwzięcia jest u nas Związek Harcerstwa Polskiego. W tym roku BŚP przyświeca hasło "Światło dla ciebie". Tak je przybliża ks. Marek Kiedrowicz kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP:

"- Dziś potrzeba jak nigdy odważnych i rozsądnych młodych ludzi, aby ogień wojny zastępowali Światłem Pokoju. To dla nas harcerzy wyjątkowa możliwość, aby poprzez służbę Bogu, Polsce i ludziom dawać innym nadzieję na pokój. Sami jednak musimy mieć pokój w sobie. Tak jak Światło: gdy je masz, możesz dać je innemu. Dlatego, jak widzisz, ważne jest, żebyś miał Światło w sobie. Żebyś miał wiarę w Jezusa, który przynosi pokój i nadzieję rodząc się w Betlejem. Daj to Światło drugiemu człowiekowi, a sam zobaczysz, że tobie niczego nie ubędzie. Bo wartości takie jak wiara, nadzieja, miłość podobnie jak światło - gdy się nimi dzielisz, one się mnożą. Nieś w sobie Płomień, którego Betlejemskie Światło Pokoju jest znakiem, nieś nie tylko w grudniu i nie tylko od Święta. Bądź uczciwym harcerzem, który słowa Przyrzeczenia Harcerskiego wypełnia treścią i się im nie sprzeniewierza. Dla którego Prawo Harcerskie jest kodeksem postępowania i sposobem na rozwiązywanie problemów i dylematów. W Betlejem rozpaliło się przed dwoma tysiącami lat Światło dla Ciebie, teraz w znaku Betlejemskiego Światła Pokoju trafia w twoje ręce. Strzeż go jak najcenniejszego skarbu i pomnażaj, dzieląc się z innymi".

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.