W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Joanną Concejo.
Joanna Concejo autorka, graficzka i ilustratorka, już po raz drugi była gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Tym razem okazją do spotkania była premiera książki "Pan Wyrazisty", która powstała we współpracy z Olgą Tokarczuk. Spotkanie odbyło się 26 stycznia.

- Jesteśmy dumni i wdzięczni, że współautorka książki, której premiera odbyła się 25 stycznia, przyjechała w nasze strony prosto z Wrocławia, aby się spotkać z miłośnikami jej twórczości - powiedziała rozpoczynając spotkanie Dorota Woźnica, dyrektorka Biblioteki.

Ilustratorka przybliżyła skomplikowany proces powstawania ilustracji książkowych, a także zdradziła tajniki swojego warsztatu:
- Do każdego zlecenia przygotowuję się solidnie. Praca, którą wykonuję wymaga niejednokrotnie umiejętności pracy zespołowej, i polega na działaniu w drużynie, do której zaliczam: wydawców, autorów i ilustratorów książek - powiedziała artystka.

spotkanie w MBP w Jaśle

- Robię to, co lubię i wydaje mi się to zupełnie naturalne, po prostu wykonuję swoją pracę. Nie ukrywam, że świetnie się przy tym bawię, a radość z pracy stanowi wartość dodaną - uzupełniła.

Pomysł na ilustracje jest procesem długofalowym i czasochłonnym, który polega m.in. na dokładnym zapoznaniu się z tekstem, by potem móc stworzyć równoległą opowieść ukazaną językiem obrazów. Przy "Panu Wyrazistym" autorka zastanawiała się jak ma wyglądać główny bohater książki - wielbiciel selfie i łowca "klików"; musiała go sobie wyobrazić.

Pomysł z rozpikselowanym obrazem wydał jej się najbardziej trafny. Kolor też jest bardzo ważny, w książce są dwie równoległe części; dolna stanowi opowieść poprzez obrazy czarno-białe, a górna pełna kolorów pojawia się w momencie marzeń głównego bohatera o innym życiu. Całość przedstawiona jest w fotograficznych kadrach inspirowanych elementami komiksu, co wymagało zmiany stylistyki.
Mówiąc o swoich inspiracjach przyznała, że arcydzieła renesansowych mistrzów są dla niej niedoścignionym wzorem i może je kontemplować nieustannie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.