Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz zapalił światło pamięci na grobie Czesława Cichonia jednego z Żołnierzy Niezłomnych działających na terenie Gminy Skołyszyn.
W środę (1 marca) Wójt Gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz udał się na cmentarz parafialny w Bączalu Dolnym, gdzie zapalił światło pamięci na grobie Czesława Cichonia - jednego z Żołnierzy Niezłomnych działających na terenie Gminy Skołyszyn.

Następnie odbyły się powiatowe uroczystości przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych w Jaśle, gdzie zorganizowany został m.in. apel pamięci oraz miało miejsce złożenie wiązanek kwiatów.

Czesław Cichoń ps. "Roman" urodził się w 1927 w Bączalu Górnym. Był aktywnym działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici" oraz żołnierzem Armii Krajowej, do której wstąpił w październiku 1943 roku. Został zaprzysiężony przez Karola Żabińskiego ps. "Edward" - urodzonego w 1922 roku oficera AK, działacza polskiego państwa podziemnego i opozycji antykomunistycznej, dowódcę miejscowego plutonu AK, w którym działał Czesław Cichoń.
Po wojnie nie złożył broni, za co był wielokrotnie aresztowany przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Jaśle. 18 maja 1945 został postrzelony przez funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa. Do 1955 roku ukrywał się przed organami bezpieczeństwa. Po aresztowaniu został zwolniony na podstawie ustawy amnestyjnej. Nie zabiegał o rehabilitację. Zmarł w 1993 roku i spoczywa na Nowym Cmentarzu w Bączalu Dolnym.

grób Czesława Cichonia

Z terenu Gminy Skołyszyn aktywny udział w konspiracyjnych walkach o niepodległość i suwerenność Rzeczpospolitej po 1945 wzięli:
- ks. Florian Zając - proboszcz w Bączalu Dolnym od 1939 do 1948, kapelan Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu jasielskiego,
- Karol Żabiński ps. "Edward" - dowódca plutonu NOW / AK na Ziemi Skołyszyńskiej,
- Stanisław Żabiński,
- Stanisław Opiela,
- Kazimierz Grzywacz,
- Bronisław Cichoń,
- Stanisław Cichoń,
- Czesław Cichoń,
- Albin Filus,
- Jan Skrzyszowski - zmarł w 1950 r. w Zakładzie Karnym we Wronkach,
- Bronisław Smaś,
- Józef Pięta - zastrzelony w 1945 r. przez funkcjonariuszy MO.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.