Krystyna Palacz i Kinga Kras z jasielskiego Ekonomika zdobyły wyróżnienie w finale XXVI edycji ogólnopolskiego konkursu "Fizyka a Ekologia".
W dniu 17 marca w auli budynku Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się finał XXVI edycji ogólnopolskiego konkursu "Fizyka a Ekologia".

Konkurs ten przeznaczony był dla uczniów szkół średnich, a wśród jego głównych celów znajdowało się rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej zainteresowania zastosowaniem metod fizycznych w badaniach środowiska przyrodniczego i antropopresji, upowszechnienie wiedzy o potrzebie ochrony środowiska przyrodniczego i klimatu a także kształtowanie umiejętności badawczych oraz interpretacji wyników badań.

Jest to konkurs z wieloletnią tradycją, od pierwszej edycji współtworzony przez Instytut Fizyki - Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechnik Śląskiej, pozostałymi współorganizatorami bieżącej edycji był Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Katedra Geologii Stosowanej Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej oraz Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska Politechniki Śląskiej.

uczennice jasielskiego ekonomika

Do konkursu przystąpiło 17 drużyn z całej Polski. Krystyna Palacz i Kinga Kras, uczennice klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle o profilu politechnicznym, zakwalifikowały się do finału, ponadto dziewczyny były rocznikowo najmłodszą z grup.

Podczas swojego wystąpienia przedstawiły wyniki prac badawczych z ekologii w ujęciu fizycznym. Temat wystąpienia finalistek to "Drzewa jako archiwa informacji o zmianach klimatu i środowiska". Tematyka wystąpienia dotyczyła możliwości badania zmian klimatu na podstawie przemieszczania się populacji drzew po zadanych obszarach z uwzględnieniem występowania określonych gatunków zwierząt. Po prezentacji ograniczonej rygorystycznymi ramami czasowymi do 8 min, każda z grup uczestników otrzymała pytania od jury konkursowego dotyczące wykonanej pracy, na które trzeba było odpowiedzieć.

Ostatecznie praca badawcza Krystyny i Kingi otrzymała wyróżnienie. Finalistki dostały nagrody o wartości kilkuset złotych w postaci smartwatchów, kubków termicznych i designerskich toreb. Po ceremonii wręczenia nagród uczestniczki nie kryły radości i już zapowiedziały podniesienie poprzeczki w następnym roku. Krystyna i Kinga przygotowywały się pod opieką Wincentego Skwarka nauczyciela informatyki, fizyki i przedmiotów zawodowych.

Młodym naukowcom Krystynie i Kindze życzymy kolejnych sukcesów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.