W Jaśle wspólną modlitwą upamiętniono ofiary rzezi na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów.
11 lipca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Data upamiętnia tzw. krwawą niedzielę, podczas której w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do przerażającej fali mordów na Polakach.

uroczystości w Jaśle

Z inicjatywy Adama Pawlusia Starosty Jasielskiego przedstawiciele parlamentarzystów i miejskich instytucji zebrali się przy pomniku Golgota Wschodu, aby upamiętnić modlitwą ofiary ludobójstwa dokonanego przez oprawców Oun-Upa. Na Wołyniu i w Galicji Wschodniej z rąk ukraińskich bandytów zginęło ok. 100 tys. naszych rodaków.

- Będziemy się modlić o pojednanie, o zakończenie wojny i pokój na Ukrainie, ale także o to, żebyśmy mogli w godny sposób dokonać ekshumacji, identyfikacji i pochówku tych pomordowanych, na których rodziny, dzieci i wnukowie czekają, by w godny sposób oddać im należny zgodnie z naszą cywilizacją hołd - mówił Starosta jasielski.

uroczystości w Jaśle

We wspólnej modlitwie uczestniczyli: Adam Pawluś Starosta Jasielski, Jan Muzyka Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Kamila Cholewiak-Kiczek reprezentująca Posła do PE Bogdana Rzońcę, Iwona Trawińska reprezentująca Senator RP Alicję Zając, Katarzyna Kaszowicz dyrektor PZD w Jaśle, Janusz Pacher dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Mariusz Świątek dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, Patrycja Bimkiewicz kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle oraz Zbigniew Betlej z-ca dyrektora ds. administracyjno-ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Modlitwie przewodniczył ks. Dariusz Porzuczek z parafii Kolegiackiej w Jaśle.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.