Sadiko - takie imię nosi owczarek niemiecki, który niedawno trafił do Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Teraz zostanie wyszkolony, a następnie będzie wykorzystywany do tropienia, zabezpieczenia imprez masowych i zatrzymywania osób.
W Polskiej Policji obecnie służy kilkaset psów służbowych. Są one wyszkolone do wykonywania różnego rodzaju zadań. Potrafią tropić, patrolować, wyszukiwać narkotyki, ludzkie zwłoki czy materiały wybuchowe. Są także wykorzystywane w działaniach kontrterrorystów oraz przy zatrzymywaniu osób.

- Najliczniejszą grupę psów służbowych w Policji stanowią psy patrolowo-tropiące. Do tej kategorii zalicza się nasz Sadiko. Jest to półtoraroczny owczarek niemiecki o wilczastym umaszczeniu. Czworonóg trafił pod opiekę sierż. Kamila Skickiego pełniącego służbę w Referacie Patrolowo-Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Sadiko wraz ze swoim opiekunem, przebywa obecnie na kilkumiesięcznym szkoleniu w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach - informuje młodszy aspirant Daniel Lelko z KPP w Jaśle.

W trakcie pobytu w ośrodku szkoleniowym, zarówno przewodnik jak i jego podopieczny będą musieli się wiele nauczyć, stworzyć silną więź i nić porozumienia.

- Szkolenie ma na celu naukę posłuszeństwa, współdziałanie z przewodnikiem, jego obronę przed napastnikami oraz pościg za osobą, którą należy zatrzymać. Owczarek nauczy się także tropienia po śladach ludzkich oraz pokonywania przeszkód terenowych - dodaje mł. asp. Daniel Lelko.

Po zakończonym szkoleniu Sadiko będzie wykorzystywany do zabezpieczenia imprez masowych, zatrzymywania osób czy przeszukiwania terenu i obiektów, w celu odnalezienia zaginionych lub poszukiwanych. Wraz ze swoim przewodnikiem będzie dbał o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jasielskiego.

Zakup psa służbowego był możliwy dzięki funduszom pozyskanym z Urzędu Miejskiego w Kołaczycach oraz z Urzędu Gminy Nowy Żmigród.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.