Obywatel Mołdawii, poszukiwany przez greckie służby, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z przejścia w Medyce. Mężczyzna podejrzany o przerzut nielegalnych imigrantów z Turcji do Grecji chciał wejść do Polski.
W trakcie odprawy paszportowej na pieszym przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze SG ustalili, że dane 39-letniego Mołdawianina figurują w bazach poszukiwawczych SIS oraz Interpol.

- Z zawartych tam informacji wynikało, że od 2018 roku cudzoziemiec był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania na terytorium państw UE oraz czerwoną notą Interpolu na terenie kilkudziesięciu krajów świata. Jest podejrzany o udział w przerzucie migrantów z Turcji do Grecji. Grozi mu do 19 lat więzienia - poinformował chorąży sztabowy Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Zgodnie z procedurą mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury. O dalszym jego losie zadecyduje sąd.

Czerwona nota Interpolu oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali 70 osób, których dane były zastrzeżone w krajowych i międzynarodowych bazach poszukiwawczych.