24 lutego zmarł urodzony w Jaśle doktor nauk medycznych Stanisław Bogdanowicz. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Sopocie. O śmierci lekarza poinformowało wczoraj Muzeum Regionalne w Jaśle.
Stanisław Bogdanowicz był synem Anny Bogdanowicz, znanej z działalności podczas wojny w ruchu oporu, ściśle współpracującej z dr Julianem Neyem. Zajmowali się oni wyrabianiem fałszywych dokumentów dla członków ruchu oporu i ludności żydowskiej. Udało im się m.in. ocalić z getta jasielskiego Sarę Diller, która dzięki temu przeżyła wojnę. Po ujęciu przez gestapo, dr Julian Ney został zamordowany w jasielskim więzieniu, a Anna Bogdanowicz zginęła w obozie w Oświęcimiu. Za swą ofiarność otrzymali tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Stanisław Bogdanowicz po uzyskaniu w 1952 r. świadectwa dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, rozpoczął studia medyczne w Akademii Medycznej w Gdańsku. Po odbyciu obowiązującego stażu klinicznego uzyskał w 1960 r. dyplom lekarza medycyny. Po roku pracy w Państwowym SzpitaIu Klinicznym w Gdańsku, został powołany w 1961 r. do dwuletniej służby wojskowej. W stopniu podporucznika pełnił służbę wojskową jako lekarz różnych jednostek wchodzących w skład 8. Drezdeńskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zwolniony z wojska rozpoczął w 1963 r. pracę w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Człowieka w Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracę doktorską dotyczącą fizjologii nurkowania obronił w 1971 r. uzyskując stopień doktora nauk medycznych.

Był autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym kilku książek dotyczących fizjologii krążenia i elektrokardiografii. Pełnił funkcję starszego wykładowcy w Akademii Medycznej w Gdańsku, był wielokrotnie odznaczany i nagradzany za działalność dydaktyczną i naukową. Spoczął na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

Stanisław Bogdanowicz od kilku lat współpracował z Muzeum Regionalnym w Jaśle służąc cennymi informacjami o losach swojej rodziny i Jasła. Udostępniał archiwa rodzinne na potrzeby wystaw czasowych. Przekazał również do muzeum cenną pamiątkę, ocalony przez niego egzemplarz wydanego w 1815 r. w Petersburgu Nowego Testamentu. W 1951 r., kiedy likwidowano część biblioteki liceum w Jaśle, wyrzucano głównie pozycje o tematyce religijnej. Miały one trafić do zniszczenia. Stanisław Bogdanowicz zabrał niepostrzeżenie ten egzemplarz i ostatecznie przekazał go do zbiorów Muzeum Regionalnego w Jaśle. Wydawnictwo jest doskonale zachowane i opatrzone pieczęciami biblioteki gimnazjalnej. Prawdopodobnie zachowało się jedynie 14 egzemplarzy tego wydania na świecie.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.