Miłość po indyjsku: bliskość czy odległość na przykładzie „Majtrei” Mircei Eliadego i „Mircea” Maitreyi Devi. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wykład Adriany Simoncelli z cyklu „Świat literatury – literatura świata”, 11 maja (wtorek) o godz. 18:30 transmisja na FB.
Indie są krajem pełnym kontrowersji, różnorodności kulturowych, etnicznych i religijnych, mozaiką kolorów, zapachów i tradycji, która to mieszanka sprawia, iż zanurzenie się w ich kulturze przyprawia o swoisty zawrót głowy. Indie fascynują, urzekają swoją bogatą tradycją i tak charakterystyczną dla nich bajkowością. Na ile jednak owo przyciąganie pozwala nam na zrozumienie wielowiekowej kultury, a na ile doprowadza do kulturowych zderzeń? Opowie Adriana Simoncelli na przykładzie dialogu literackiego dwóch wybitnych postaci: Mircei Eliadego i Maitreyi Devi, których powieści „Majtrei” i „Mircea” opisują historię niezwykle wzruszającej młodzieńczej miłości i jej siły wzmocnionej przepaścią kulturowego podziału.

Mircea Eliade, rumuński historyk religii, filozof kultury, religioznawca i indolog, który już za życia był legendą. Maitreyi Devi, indyjska poetka i pisarka, uczennica Rabindranatha Tagore - różne dyskursy wymuszające odmienne punkty widzenia są w rzeczywistości niejako dwiema stronami tego samego medalu, którego wspólnym czynnikiem jest miłość.

Adriana Simoncelli, absolwentka filologii indyjskiej w Zakładzie Języków i Kultur Indii i Azji Południowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie doktorantka UJ.

Wykład odbędzie się w formie transmisji na żywo na stronie MBP w Jaśle na portalu Facebook pod linkiem:
https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo