W wielu miejscowościach powiatu jasielskiego trwa porządkowanie i sprzątanie terenu oraz szacowanie strat. Są one ogromne.
27 czerwca nad Jasłem i okolicznymi miejscowościami przeszłe burze, nawałnice i gradobicia, powodując błyskawiczną powódź. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospdoarki Wodnej, w rejonie Jasła spadło 150 litrów na metr kwadratowy, co jest absolutnym rekordem.

Poniżej podajemy oszacowane na dzisiaj (30 czerwca) straty (stan z godziny 8:00). Wszędzie nadal pracują komisje do szacowania strat.

Miasto Jasło

W mieście Jaśle zalanych i zatopionych zostało 300 budynków na osiedlu Brzyszczki, 290 budynków (w tym 90 przy ul. Konopnickiej) na osiedlu Ulaszowice, 50 budynków na osiedlu Krajowice i 40 na osiedlu Kaczorowy. Ponadto 500 innych podtopień.
Zalanych lub zatopionych zostało 60 firm i uszkodzonych 70 ulic. Uszkodzonych zostało 800 dojazdów i podjazdów prywatnych oraz 300 komunalnych.
Odnotowano 10 osuwisk.
Zniszczonych zostało 250 przepustów.
Woda zalała i zatopiła 12 budynków użyteczności publicznej.
Zamulonych zostało około 11 kilometrów kanalizacji deszczowej.
Odnotowano także straty w kanalizacji sanitarnej i zieleni miejskiej.

straty po powidzi w powiecie jasielskim
W Jaśle zatopionych zostało 60 firm. Fot. Bogdan Hućko

Gmina Jasło

W gminie Jasło nastąpiły znaczne szkody w infrastrukturze drogowej, mieszkaniowej i komunalnej. Podtopionych i zalanych zostało około 300 budynków mieszkalnych oraz około 500 studni, zalanych i zanieczyszczonych, wymagających pompowania i dezynfekcji.

straty po powidzi w powiecie jasielskim
Trzcinica. Żywioł niszczył wszystko co napotkał na swojej drodze. fot. Bogdan Hućko

Gmina Skołyszyn

Gmina Skołyszyn zgłosiła uszkodzenia dróg żwirowych i bitumicznych dróg gminnych, przepustów, poboczy i rowów. Łączna długość uszkodzonych dróg gminnych wraz z infrastrukturą wynosi 32 kilometry. Wartość szacunkowa strat wynosi 4 200000 złotych.
Ponadto zalanych zostało 180 budynków mieszkalnych i infrastruktura mienia komunalnego: budynek Urzędu Gminy Skołyszyn (zalane podpiwniczenie użytkowe wraz z samochodem), Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Skołyszynie wraz ze środkami transportowymi, narzędziami, pomieszczeniami biurowo-warsztatowymi, Dom Ludowy z remizą w Bączalu Dolnym i Harklowej, powstały uszkodzenia w sieci kanalizacyjnej (przepompownie w Pustej Woli, Skołyszynie, Sławęcinie), stacje uzdatniania wody w Skołyszynie, Przysiekach i Święcanach, Ośrodek Zdrowia w Skołyszynie, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.
Zalaniu lub podtopieniu uległy zakłady pracy m.in. FA Jafar, ZPOW Vortumnus, Bank Spółdzielczy, Stacja Paliw i bazy transportowe oraz skład budowlany.

straty po powidzi w powiecie jasielskim
Fot. Urząd Gminy Skołyszyn

Gmina Tarnowiec

W Gliniczku wichura zerwała linię energetyczną zasilającą oświetlenie uliczne, powstało osuwisko ziemne na działce przylegającej do rzeki Czarny Potok oraz przewróciło drzewo na dach budynku mieszkalnego.
W Sądkowej podtopione zostały 4 budynki mieszkalne (zalane piwnice lub parter budynku, podtopione posesje i zalane studnie).
W Dobrucowej podtopiony został budynek mieszkalny i zalana piwnica.
Uszkodzeniu uległy przepusty przy drodze powiatowej relacji Szebnie -Tarnowiec.
W wielu miejscach na drogach gminnych i powiatowych uszkodzeniu uległy pobocza.
Uszkodzony został dach i zalane dwie sale lekcyjne oraz biblioteka w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Roztokach.
Straty poniosły także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Zatopiony samochód pożarniczy średni GBA Magirus OSP Nowy Glinik (najprawdopodobniej nie nadaje się do dalszej eksploatacji) oraz uszkodzone zostały akumulatory samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej w Tarnowcu.

Gmina Brzyska

W Dąbrówce uszkodzeniu uległy drogi o nawierzchni żwirowej i asfaltowej, zostały podmyte i uszkodzone mostki, zamulone przepusty. Podtopieniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze oraz przydomowe studnie. Na drodze powiatowej nr 1313R został uszkodzony most oraz nawierzchnia drogi w obrębie mostu.
We Wróblowej uszkodzeniu uległy drogi gminne o nawierzchni żwirowej i asfaltowej, zostały podmyte i uszkodzone mostki, zamulone przepusty. Podtopieniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze oraz przydomowe studnie.
W Ujeździe uszkodzeniu uległy drogi o nawierzchni żwirowej i asfaltowej, podmyte i uszkodzone mostki, zamulone przepusty. Podtopieniu uległy budynki mieszkalne i gospodarcze oraz przydomowe studnie.
W Brzyskach uszkodzeniu uległy drogi gminne oraz mostki i przepusty, uszkodzone zostało pobocze przy drodze powiatowej 1313R. Podtopione zostały budynki mieszkalne i gospodarcze oraz zostały zalane studnie.
W Lipnicy Dolnej uszkodzone zostały drogi gminne, mostki i przepusty, podtopione zostały budynki mieszkalne i gospodarcze. Zalane zostały studnie przydomowe.
W tych miejscowościach zostały zalane, zamulone i zniszczone znaczne obszary upraw rolnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.