27 czerwca 2021 r. minęła 80. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Kazimierza Wojciechowskiego, który wraz z grupą krakowskich salezjanów został zamordowany w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej jego osobie.
Urodził się 16 sierpnia 1904 r. w Jaśle. W wieku ośmiu lat został przyjęty do prowadzonego przez salezjanów Zakładu Fundacji im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego w Krakowie, gdzie ukończył szkołę powszechną a następnie gimnazjum. Tam też podjął decyzję, aby związać swoje życie z zakonem salezjanów. Święcenia kapłańskie przyjął 19 maja 1935 r., mszę prymicyjną odprawił w Jaśle, a posługę kapłańską rozpoczął w Zakładzie im. ks. Jana Bosko w Oświęcimiu, następnie w Daszawie k. Stryja, po czym został skierowany do parafii Dębniki k. Krakowa, gdzie pracował aż do aresztowania.

Dał się poznać jako wielki miłośnik muzyki i śpiewu, zapalony sportowiec i przyjaciel młodzieży. 23 maja 1941 r. wraz z grupą salezjanów został aresztowany i po miesięcznym pobycie w krakowskim więzieniu na Montelupich, wysłany do obozu zagłady Auschwitz, gdzie usłyszał słowa: „Jeżeli wśród przybyłych są księża, mogą żyć najwyżej jeden miesiąc…”.

Ksiądz Kazimierz Wojciechowski w Auschwitz przeżył jeden dzień, został bestialsko zamordowany na oświęcimskim Żwirowisku, mając zaledwie 37 lat. Dołączył do grona salezjańskich męczenników, których proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2011 r.

Warto zacytować słowa wypowiedziane przez wieloletniego proboszcza jasielskiej fary śp. ks. prałata Kazimierza Trygara: „Gdy ksiądz Wojciechowski zostanie wyniesiony na ołtarze, przysporzy on naszej jasielskiej ziemi wiele rozgłosu, tak jak kiedyś Polsce wiele rozgłosu przysporzył św. Wojciech”.

Wystawa czynna lipiec - sierpień 2021 r. w godzinach otwarcia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle przy ul. Kołłątaja 1.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.