Ukraińcy, przekraczający przejście graniczne w Medyce, wieźli bez odpowiedniego zgłoszenia złotówki, euro, hrywny, czeskie korony, dolary kanadyjskie i korony szwedzkie o szacowanej łącznej wartości przeszło 445 tysięcy złotych. Waluty ujawnili w bagażach podróżnych funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
W jednym przypadku wobec sprawcy zastosowano postępowanie mandatowe i wymierzono karę grzywny w wysokości 14 tysięcy złotych, natomiast w drugim wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie o wykroczenie skarbowe i zabezpieczono na poczet grożącej kary grzywny kwotę 15 tysięcy złotych.

Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, osoba, która przewozi środki płatnicze o wartości co najmniej 10 000 euro, wjeżdżając do Unii Europejskiej lub wyjeżdżając z niej, musi złożyć odpowiednią deklarację, właściwym organom Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma żadnego znaczenia, jeśli pieniądze przewozi podróżny – ma on obowiązek ich zgłoszenia. Zgodnie z regulacjami kodeksu karnego skarbowego, niezgłoszenie przewożonych środków płatniczych lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, stanowi wykroczenie skarbowe i podlega karze grzywny.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.