W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyły się warsztaty językowe dla młodzieży.
W dniach od 18 do 19 października w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle "Ojczysty - taki bystry!" odbyły się warsztaty językowe, które poprowadziła dr Barbara Sokołowska.

warsztaty językowe

Uczestnicy zajęć zapoznali się z subkulturą hip-hopu, wysłuchali kilku piosenek i spojrzeli na specyfikę ich tekstów jako przykładów współczesnej liryki. Następnie w kilkuosobowych grupach przeanalizowali utwory takich artystów jak Mata i Young Leosia. Na podstawie słów postarali się wyodrębnić cechy bohaterów i szczegóły z ich życia. Poszukali również tzw. językowych hitów czyli zwrotów i wyrażeń, które ich zdaniem były najciekawsze lub najbardziej przemawiające do ich rówieśników.

Drugiego dnia młodzież spróbowała swoich sił w roli twórców hiphopowych tekstów. Tworząc autorskie utwory łączyli swoje pomysły z przygotowanymi przez prowadzącą wycinkami z gazet oraz fragmentami dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Stanisława Wyspiańskiego. Na zakończenie każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy.

młodzież na warsztatach

Warsztaty poprowadziła Barbara Sokołowska - doktor nauk humanistycznych, krytyk literacki, ceniona polonistka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle.