W Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle utworzona zostanie pilotażowa klasa technikum budownictwa ze specjalizacją strażacką.
We wtorek (15 lutego) w Starostwie Powiatowym w Jaśle, w obecności Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, podpisano porozumienie pomiędzy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle a Zespołem Szkół Budowlanych w Jaśle, zgodnie z którym w nowy roku szkolnym w "Budowlance" utworzona zostanie pilotażowa klasa technikum budownictwa ze specjalizacją strażacką.

Technicy budownictwa uczą się projektowania obiektów budowlanych, sporządzania kosztorysów oraz przygotowania dokumentacji i organizacji robót budowlanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego - także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zagadnienia te obejmują między innymi pożarnicze przepisy techniczno-budowlane, niezbędne do realizacji budowy na każdym etapie: od początków tworzenia projektu, poprzez wykonawstwo, aż po wykończenie budynków odpowiednimi materiałami.

"Edukacja strażacka" to innowacja pedagogiczna, która będzie realizowana od nowego roku szkolnego w Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle. Uczniowie tej klasy nabędą wiedzę poszerzającą zawód technika budownictwa o dodatkowe zagadnienia związane z pożarnictwem i ochroną przeciwpożarową budynków.

Na mocy porozumienia, podpisanego przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotra Śmietanę oraz dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle Annę Dyrek, możliwe będzie rozszerzenie zakresu edukacji pożarniczej uczniów o praktyczną wiedzę na temat ochrony ludzi, mienia i środowiska przed ogniem i czynności podejmowanych w trakcie pożaru.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Jaśle zgodzili się prowadzić zajęcia z zakresu wiedzy pożarniczej, obejmującej zagadnienia takie jak: akty prawne obowiązujące w PSP, wyposażenie techniczne, taktyka gaszenia pożarów, ratownictwo techniczne, ratownictwo medyczne, ratownictwo chemiczno-ekologiczne, ratownictwo wodne.

Dodatkowo planowane jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjno-szkoleniowych, skierowanych do młodzieży, z udziałem strażaków, uczniów i nauczycieli. Będą one promować wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz działalności Ochotniczych Straży Pożarnych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.