W Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle utworzona zostanie pilotażowa klasa technikum budownictwa ze specjalizacją strażacką.
We wtorek (15 lutego) w Starostwie Powiatowym w Jaśle, w obecności Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, podpisano porozumienie pomiędzy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle a Zespołem Szkół Budowlanych w Jaśle, zgodnie z którym w nowy roku szkolnym w "Budowlance" utworzona zostanie pilotażowa klasa technikum budownictwa ze specjalizacją strażacką.

Technicy budownictwa uczą się projektowania obiektów budowlanych, sporządzania kosztorysów oraz przygotowania dokumentacji i organizacji robót budowlanych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego - także w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Zagadnienia te obejmują między innymi pożarnicze przepisy techniczno-budowlane, niezbędne do realizacji budowy na każdym etapie: od początków tworzenia projektu, poprzez wykonawstwo, aż po wykończenie budynków odpowiednimi materiałami.

"Edukacja strażacka" to innowacja pedagogiczna, która będzie realizowana od nowego roku szkolnego w Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle. Uczniowie tej klasy nabędą wiedzę poszerzającą zawód technika budownictwa o dodatkowe zagadnienia związane z pożarnictwem i ochroną przeciwpożarową budynków.

Na mocy porozumienia, podpisanego przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotra Śmietanę oraz dyrektora Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle Annę Dyrek, możliwe będzie rozszerzenie zakresu edukacji pożarniczej uczniów o praktyczną wiedzę na temat ochrony ludzi, mienia i środowiska przed ogniem i czynności podejmowanych w trakcie pożaru.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej PSP w Jaśle zgodzili się prowadzić zajęcia z zakresu wiedzy pożarniczej, obejmującej zagadnienia takie jak: akty prawne obowiązujące w PSP, wyposażenie techniczne, taktyka gaszenia pożarów, ratownictwo techniczne, ratownictwo medyczne, ratownictwo chemiczno-ekologiczne, ratownictwo wodne.

Dodatkowo planowane jest podejmowanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjno-szkoleniowych, skierowanych do młodzieży, z udziałem strażaków, uczniów i nauczycieli. Będą one promować wiedzę na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz działalności Ochotniczych Straży Pożarnych.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.