Wyprawa rowerowa z KK-T JDK do uzdrowiska Wapienne przeszła już do historii.
Do uzdrowiska Wapienne (pow. gorlicki, woj. małopolskie) wyruszyła z Jasła w sobotni, pochmurny poranek (4 czerwca) grupa rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Andrzeja Nitki.

Miłośnicy turystyki rowerowej związani z Klubem Kulturalno-Turystycznym Jasielskiego Domu Kultury nie zrezygnowali z wyjazdu pomimo, że w chwili zbiórki padał deszcz. Jak się okazało mieli rację, bo w miarę upływu czasu pogoda coraz bardziej im sprzyjała.

Około 62 km trasa ( tam i z powrotem) prowadziła zapaleńców z Jasła przez okolice Brzyścia, Osobnicy, Radości, Dzielca, Lipinek, Rozdziela do Wapiennego. Po drodze mijali uprawne pola, różnobarwne łąki, domy z pięknymi kwiecistymi ogrodami oraz lasy. Gdy ich oczom ukazała się podgórska perełka Beskidu Niskiego - maleńki kurort malowniczo usytuowany w dolinie potoku Wapienka, otoczony szczytami Łysej Góry, Ferdla, Kamiennej i Męcińskiej Góry, aura była wręcz wymarzona do zwiedzania i wypoczynku.

uzdrowisko Wapienne

Rowerzyści dziarsko wjechali na szeroki, kwiecisty deptak zwany "Promenadą Napoleońską" i podążyli w stronę góry Ferdel, na której znajduje się wieża widokowa. Z 25 metrowej konstrukcji, na którą prowadzi 110 schodów podziwiali rozległą panoramą Beskidu Niskiego. Później zwiedzili teren uzdrowiska przemierzając zielone ogrody Marysieńki i Laury z fontanną, nazwane tak od imion kobiet związanych z Napoleonem, który - jak wieść niesie - przed laty, wracając z Moskwy, miał się zatrzymać w Wysowej wraz ze swoimi żołnierzami. Tu Wielka Armia Napoleona regenerowała siły i już wtedy korzystała z kuracji.

Wytchnieniem dla oczu i ducha był również park zdrojowy z amfiteatrem, wodną kaskadą i tężnią solankową, przy której relaksowano się, a w pijalni domu zdrojowego degustowano miejscowe dary natury - wody mineralne siarczkowe i borowinowe. Dopełnieniem regeneracji sił był wyborny posiłek serwowany przez miejscową stołówkę zdrojową.

Czas pobytu w kurorcie szybko minął, a na rowerzystów w drodze powrotnej czekała tradycyjna atrakcja - pieczenie kiełbasek przy ognisku w Cieklinie.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.