Szkoła Podstawowa w Skołyszynie zdobyła tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.
W tegorocznej VI edycji innowacyjnego, ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Być jak Ignacy" Szkoła Podstawowa w Skołyszynie, reprezentowana przez Klub Naukowy "Wiertnicy Wiedzy", zdobyła tytuł Naukowej Szkoły Ignacego.

Projekt polegał na wykonaniu 8 naukowych zadań z różnych ścisłych przedmiotów i odnalezieniu odpowiedzi na pytanie "Gdzie jest Ignacy?" Młodzi naukowcy podążali za tytułowym bohaterem - Ignacym Łukasiewiczem
(1822- 1882), który związany był także z naszym rejonem. Ten wielki polski konstruktor, uczony, prekursor w rozwoju przemysłu naftowego działał m.in. w Gorlicach, Klęczanach, Jaśle, Polance, Chorkówce, Bóbrce.

SP w Skołyszynie

Razem z Karolem Klobassą - Zrenckim ( właścicielem Skołyszyna ) i Tytusem Trzecieskim złożył pierwszą na świecie spółkę naftową. W 1853 roku skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową. Wystawił ją w oknie apteki we Lwowie, w której pracował. Dzięki niej możliwe było również wykonanie operacji chirurgicznej.

W 1854 roku Łukasiewicz zaprojektował lampę uliczną w Gorlicach. W Jaśle z kolei założył pierwszą na świecie destylarnię ropy. Ostatecznie przeniósł się do Chorkówki i Bóbrki, której tereny bogate były w złoża ropy naftowej. Realizując projekt "Być jak Ignacy" Szkoła Podstawowa włączyła się w obchody Roku Ignacego Łukasiewicza.

- Składamy serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Skołyszyn, Bogusławowi Kręciszowi za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia. Dziękujemy również Dyrekcji szkoły, Sekretarzowi i naszym Rodzicom a także wszystkim sympatykom, którzy głosowali na nas w plebiscycie o Nagrodę Publiczności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.