W sobotę (9 lipca) odbyła się wycieczka zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowcu.
Pierwszym punktem programu były ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe - zbudowanego z wielkim rozmachem w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu.
Zamek składał się z trzech podstawowych części: zespołu pałacowego z zabudowaniami gospodarczymi, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i z założenia ogrodowego typu włoskiego położonego poza obrębem fortyfikacji. Krzyżtopór wzniesiono z kamienia i cegły, na planie pięcioboku, z bastionami na narożach.
Obecnie pałac ma status trwałej ruiny - której zabudowania i fortyfikacje zachowały się w ponad 90%.

wycieczka do Sandomierza

Kolejno grupa udała się do Sandomierza - jednego z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Miasta, które stale odwiedzali królowie i książęta.
W trakcie 2,5 h spaceru Pani przewodnik przedstawiła najważniejsze fakty oraz ciekawostki z historii Sandomierza i opowiedziała o najistotniejszych zabytkach w obrębie Starego Miasta. Przejście przez Ucho Igielne, podziwianie widoków z Bramy Opatowskiej, wzgórze staromiejskie - to tylko część atrakcji która czekała na uczestników.

Dodatkowo w sobotę w Sandomierzu odbywał się Jarmark Jagielloński połączony z pokazami rycerskimi z Bolesławem Chrobrym w roli głównej. W związku z tym można było podziwiać rekonstrukcje walk rycerskich, tańców, a na stoiskach kupić wiele regionalnych produktów zarówno spożywczych jak i rękodzielniczych.

Wczesnym wieczorem, w dobrych humorach grupa wróciła do Tarnowca.
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.