W niedzielę w Parku Miejskim wystąpili zwycięzcy IV Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej "Niepodległa, Niepokorna".
Uroczysty koncert laureatów IV Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej "Niepodległa, Niepokorna" zakończył tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego. W niedzielę (15 sierpnia) w Parku Miejskim wystąpili zwycięzcy konkursu, który został przeprowadzony w maju br. w Jasielskim Domu Kultury.

Podczas koncertu, w którym udział wzięli wyróżnieni i nagrodzeni, usłyszeliśmy poezję i pieśni o tematyce szeroko pojętego patriotyzmu oraz miłości do ojczyzny, IV Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej "Niepodległa, Niepokorna" odbył się 10 maja br. w Jasielskim Domu Kultury, a uczestnikami byli uczniowie szkól podstawowych i średnich z powiatu jasielskiego. Recytatorów i wokalistów oceniało jury konkursowe w składzie: Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, instruktor teatralny; Elwira Szpak, muzyk, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle; Janina Bieleń, polonistka, nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 7 w Jaśle oraz Marcelina Kamińska, muzyk, nauczyciel śpiewu i emisji głosu.

koncert patriotyczny Jasło

Głównym celem tej edycji było m.in. przypomnienie ważnych rocznic historycznych poprzez prezentację poezji i pieśni patriotycznych, wytworzenie emocjonalnego stosunku do wartości kulturowych, upowszechnienie wśród młodzieży piękna mowy ojczystej oraz dorobku kultury narodowej i kultury żywego słowa. -Organizatorom konkursu chodziło głównie o pogłębienie znajomości literatury oraz pieśni o tematyce patriotycznej, ale także o poszukiwanie nowych czy też mniej znanych utworów - powiedziała rozpoczynając koncert Ewa Grzebień, kierownik Działu Animacji i Kultury, instruktor ds. muzyki.

15 sierpnia br. w Parku Miejskim wystąpili: Róża Depczyńska (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie), Emilia Starzec (Szkoła Podstawowa w Skołyszynie), Zuzanna Gacek (Szkoła Podstawowa w Warzycach), Wiktoria Walowska (Zespół Szkół nr 3 w Jaśle), Izabela Janasik (JDK), Tymoteusz Łącki (JDK), Lena Zdebik (Zespół Szkół w Dębowcu), Emilia Konieczny (JDK), Kamil Stachurski (Zespół Szkół w Dębowcu), Onofrio Della Medaglia (JDK), Marlena Szot (Publiczna Szkoła Podstawowa w Kołaczycach), Miłosz Dziuń (Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Krempnej), Karolina Polak (JDK), Laura Gondek (II LO w Jaśle), Bartłomiej Tutro (Szkoła Podstawowa w Opaciu) oraz Weronika Twarduś (Szkoła Podstawowa w Warzycach). Obecni usłyszeli takie utwory jak: "Taki kraj", "To moja ojczyna", "Wolność", "Ojczyzno ma", "Serce w plecaku", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Cisza - modlitwa katyńska", "Orzeł biały" oraz "Piosenkę o Wojtku" i "Uwierz w Polsko". Recytowane były także teksty z "Pana Tadeusza", "Mej Ojczyzny", "Zmartwychwstania", "Pieśni o żołnierzach z Westerplatte", "Wizyty" oraz "Pamięci lotników września 1939".

koncert patriotyczny

Po koncercie Elwira Musiałowicz-Czech, wiceburmistrz Jasła oraz Helena Gołębiowska, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury wręczyły nagrody i wyróżnienia. - Wydaje mi się, że wyjątkowość tego momentu jest niezwykła. Dlatego, że to właśnie młodzie ludzie do nas wszystkich zwrócili się z takim spokojnym, ale niezwykle głośnym przekazem, o to że wszyscy, jak tutaj jesteśmy, świętowaliśmy Dzień Wojska Polskiego, że jesteśmy tak wiele winni naszemu krajowi. Głos młodego pokolenia dociera do nas zdecydowanie najmocniej, najsilniej. Dlatego bardzo pięknie za ten przekaz dziękuję i dziękuję pani Ewie Grzebień za przygotowanie dzisiejszego popołudnia. Zachęcam państwa, żebyśmy jak najczęściej uczestniczyli we wszelkich formach spotkań patriotycznych, bo w tych niespokojnych czasach, jest to bardzo mocno potrzebne - powiedziała przed wręczeniem nagród wiceburmistrz E. Musiałowicz-Czech.

Wzruszenia nie kryła także dyrektor H. Gołębiowska. - Bardzo serdecznie chciałam podziękować laureatom, a jednocześnie artystom, którzy dzisiaj wystąpili. To był bardzo duży wysiłek dla tych młodych ludzi, dlatego że zebrali się teraz, w wakacyjny czas, pięknego 15 sierpnia. W tak ważny dzień, przyjechali nie tylko z Jasła, ale z różnych miejsc naszego powiatu. Bardzo im dziękuję, że zechcieli się podzielić talentem i wrażliwością z nami. Dla mnie był to bardzo wzruszający koncert.
Na zakończenie nagrodzeni i wyróżnieni wykonali wspólnie utwór Stanisławy Celińskiej "Modlitwa o pokój"
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.