W Jasielskim Domu Kultury odbył się finisaż wystawy "Światło i Cienie - 21 rok XXI wieku. Wczoraj - Dziś - Jutro 2022".
W czwartek, 29 września br. w galerii Jasielskiego Domu Kultury odbył się finisaż wystawy: "Światło i Cienie - 21 rok XXI wieku. Wczoraj - Dziś - Jutro 2022". Ekspozycja była pokłosiem XIV i XV Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "Wiśniowa pachnąca Malarstwem".

W obu plenerach, w 2021 i 2022 roku wzięli udział artyści reprezentujący Polskę, Armenię, Słowację, Francję i Ukrainę. Efekty pracy twórczej 16-tu malarzy można było obejrzeć na wrześniowej wystawie w galerii JDK. Wydarzenie rozpoczął występ duetu wokalno - instrumentalnego Jasielskiego Domu Kultury: Eliza Mlicka - śpiew oraz Zuzanna Zagórska - gitara.

- Plenery malarskie reaktywowane 15 lat temu przenoszą nas w niewiarygodny klimat, jaki jest w Wiśniowej. Każdy z nich jest, mam wrażenie, takim mostem łączącym malarstwo klasyczne, osadzone w głębokim realizmie z malarstwem współczesnym, które oczywiście opiera się na obserwacji przyrody, ale posługuje się nowymi formami wyrazu. Te plenery malarskie są również swoistym ukłonem dla rodu Mycielskich, dla ich malarstwa. Dla artystów, którzy tam pracowali, tworzyli w okresie międzywojennym i stworzyli taką kolebkę koloryzmu zwaną barbizonem wiśniowskim. Z podziwem zwracam się też do władz samorządowych Gminy Wiśniowa i powiatu strzyżowskiego za to, że otaczają swym mecenasem te piękne plenery - powitała przybyłych gości Katarzyna Gądek - Smyka, grafik JDK.

Przybyli na finisaż artyści i zwiedzający wspólnie podkreślali wyjątkowość miejsca, w którym organizowane są plenery malarskie.

- Bardzo się cieszymy, że te obrazy znajdują swoje miejsce w galerii JDK. Ogromnie sobie cenimy tą współpracę. Jest to wspaniała promocji sztuki, artystów, ale także naszej gminy Mam wielkią nadzieje, że w Jaśle odbiorcom sztuki te obrazy się podobają. Zapraszamy do Wiśniowej - mówił wójt Gminy Wiśniowa Marcin Kut.

- Cieszę się, że mogę tu znowu być. Przed wielu laty byłem uczestnikiem pleneru rzeźbiarskiego w Jaśle. Jasło zostało od tej pory w mej pamięci. Cieszę się, że Wiśniowa odżyła, plenery nawiązują do okresu międzywojennego, gdzie było to miejsce spotkań artystów związanych ze sztuką. Dlatego te tematy, które co roku formułujemy, są skierowane do wnętrza duszy twórców. Każdy z artystów reagował na te hasła po swojemu, co widać na pracach zgromadzonych w tej wspaniałej galerii - podkreślił obecny na finisażu kurator wystawy, Tadeusz Zdzisław Błoński.

Swoje prace prezentowali na wystawie: Piotr Barszczowski, Tomas Agat Blonski, Elżbieta Cieszyńska, Małgorzata Dawidiuk, Barbara Dzieduszycka Sass, Krzysztof Grajczak vel Grott, Jadwiga Maria Jarosiewicz, Anna Kałamarz-Kucz, Katarzyna de Thieulloy Mycielska, Henryk Ożóg, Mikołaj Pazizin, Piotr Redziniak, Andrzej Rułka, Stanisław Stach, Suren Vardanian oraz kurator wystawy Tadeusz Zdzisław Błoński.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.