W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z dr Ryszardem Oleszkowiczem.
28 marca gościem cyklu "Rozmowy o Regionie" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle był dr nauk humanistycznych, historyk, regionalista oraz poeta Ryszard Oleszkowicz. Autor dokonał syntezy własnego życia, dzięki czemu słuchacze mogli poznać jego sferę prywatną i zawodową a także miejsca, które ukształtowały jego światopogląd.

Wszystko zaczęło się w Skołyszynie, gdzie słuchając opowiadań i wspomnień swojej Babci, zaraziłem się bakcylem historii - wspominał.
Ziemia skołyszyńska to "kraj lat dziecinnych", do którego zawsze chętnie wraca. Ten czas zaowocował późniejszymi monografiami: "Parafia Skołyszyn 1986-1996" (1996) i "Skołyszyn. Zarys monograficzny" (1998), która jak podkreślił, posłużyła Radzie Gminy w opracowaniu herbu Gminy Skołyszyn.

Nauka w jasielskim liceum była ważna pod względem intelektualnym i duchowym. W tym okresie także zainteresował się konspiracją poakowską, efektem czego były artykuły w "Obiektywie Jasielskim" i "Studiach Rzeszowskich". Bardzo sobie ceni współpracę ze Zdzisławem Świstakiem, dzięki której powstały m.in. publikacje: "Jasielska agora w ilustracjach", opracowanie kilkudziesięciu haseł do "Encyklopedii Jasła".

spotkanie w bibliotece w Jaśle

Etap nauki w Krakowie to czas dynamicznego kontaktu ze sztuką oraz obcowania z zabytkami, szczególnie ważna Biblioteka Opactwa Cystersów w Mogile, ale także pierwszy artykuł naukowy do Biuletynu Studenckiego Koła Naukowego Historyków, bal karnawałowy w Duszpasterstwie Akademickim "Na Miasteczku". W efekcie współpracy z ks. Antonim Miciakiem powstaje monografia "Duszpasterstwo Akademickie Na Miasteczku 1958-2008". Postacią szczególnie ważną dla dr Oleszkowicza był prof. Tomasz Strzembosz, pod którego kierunkiem rozpoczął pisanie doktoratu. Częstochowa - miasto pielgrzymek, to równie istotne dla jego dalszego rozwoju wspomnienie Światowych Dni Młodzieży w 1991 r., odebranie doktoratu w 2018 r. w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza, a także wygłoszenie wykładu "Oficer mocny Bogiem. Kapitan pilot Władysław Polesiński (1906-1939)" na Ogólnopolskiej interdyscyplinarnej konferencji naukowej: "Bóg, Honor, Ojczyzna imponderabilia w wojsku, aparacie bezpieczeństwa i służbach specjalnych" w 2022 r.

Warszawa to czas intensywnej pracy w służbie dla państwa, gdzie został oddelegowany do pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie jest wykładowcą w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku, co sprawia mu wiele radości i satysfakcji. W czasie wolnym odwiedza Muzeum Historyczne aby kontemplować urodę ikon i spoglądać na dzieła Zdzisława Beksińskiego.

4 kwietnia drugie spotkanie z cyklu Liderka z Jasła
Późny debiut poetycki jest świadomym działaniem. Jego poezja zadaje sporo pytań - życiu i światu. Dużo tu emocji, filozofii i intelektualnych rozważań - odchodzenia i samotności.

Tomik poezji jest przemyślany, dojrzały emocjonalnie, bardzo intymny, niezwykle delikatny i zarazem miękki, czuć w nim również skromność oraz zachwyt człowiekiem i otaczającym go światem - czytamy w jednej z recenzji.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.