W Jasielskim Domu Kultury odbył się finał XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości  Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło".
W poniedziałek (12 czerwca) odbył się finał XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości  Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło", organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Młodzi twórcy otrzymali nagrody podczas uroczystego finału, który odbył się w Sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. Na tegoroczną edycję wpłynęło łącznie 387 prac autorstwa 207 osób uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym twórcom za udział w Konkursie i chęć tworzenia tekstów literackich, których lektura zarówno jej, jak i innym czytelnikom daje wiele radości.

Grzegorz Kociuba przewodniczący jury, podsumowując konkurs zwrócił uwagę przede wszystkim na "dobrą średnia tekstową nadsyłanych prac, przejawiającą się zarówno w wysokiej sprawności językowej, ale również w pomysłowych grach z tra­dycją literacką i konwencjami stylistycznymi". Zauważył, że "piszący nie boją się sięgać, głównie w prozie, po rozmaite formy narracyjne; od literatury popularnej poczynając (kryminał, horror, fantasy, baśń), poprzez różne odmiany literatury science-fiction, narracje intymistyczne (pamiętnik, dziennik), aż po prozę historyczną czy esej. Ta różnorodność świadczy nie tylko o inwencyjności auto­rów, ale również o ich zapleczu lekturowym, oczytaniu".

DPS w Foluszu świętował 50-lecie
W tym roku w poziomie szkół ponadpodstawowych doszła nowa kategoria jednoaktówka. Przewodniczący jury zaznaczył, że "mimo skromnej ilości, teksty dramatyczne zrobiły na jurorach spore wrażenie. Znalazły się tutaj utwory, które w sposób dojrzały intelektualnie i dramaturgicznie nawiązują do tragedii antycznej ("Penteusz"), ale też przenikliwe i pogłębione ujęcia pokazujące rozczarowanie młodych ludzi światem oraz zagubienie w nim, a przy tym na­pisane dosadnym i drapieżnym młodzieżowym slangiem ("Girls Chat")". Według jego opinii, to właśnie teksty dramatyczne przejawiają tendencje do najciekawszego rejestrowania dzisiejszej rzeczywistości w świecie wielogłosowym, a zarazem pełnym rozlicznych napięć, zwarć, konfrontacji stanowisk i poglądów.

Publiczność miała okazję wysłuchać wykładu "Julian Przyboś bliskie ścieżki poety" Dariusza Pado adwokata i poety jednocześnie, związanego z Rzeszowem i Podkarpaciem, współzałożyciela i prezesa Fundacji im. Juliana Przybosia, której celem jest przywrócenie pamięci i przybliżenie twórczości autora współczesnemu odbiorcy. Opowieść o dzieciństwie i młodości poety, który urodził się w Gwoźnicy na Podkarpaciu, a lata gimnazjalne spędził w Rzeszowie, o oraz jego wczesnej twórczości, która jest ściśle związana z jego korzeniami, może stanowić inspirację dla młodego pokolenia twórców.

Po wręczeniu nagród laureaci tradycyjnie spotkali się z jurorami konkursu na kuluarowych rozmowach dotyczących warsztatu twórczego.

Lista osób nagrodzonych dostępna na stronie strona.mbp.jaslo.pl
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.