W Jasielskim Domu Kultury odbył się finał XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości  Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło".
W poniedziałek (12 czerwca) odbył się finał XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości  Dzieci i Młodzieży "Liryczne Jasło", organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Młodzi twórcy otrzymali nagrody podczas uroczystego finału, który odbył się w Sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. Na tegoroczną edycję wpłynęło łącznie 387 prac autorstwa 207 osób uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych.

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym twórcom za udział w Konkursie i chęć tworzenia tekstów literackich, których lektura zarówno jej, jak i innym czytelnikom daje wiele radości.

Grzegorz Kociuba przewodniczący jury, podsumowując konkurs zwrócił uwagę przede wszystkim na "dobrą średnia tekstową nadsyłanych prac, przejawiającą się zarówno w wysokiej sprawności językowej, ale również w pomysłowych grach z tra­dycją literacką i konwencjami stylistycznymi". Zauważył, że "piszący nie boją się sięgać, głównie w prozie, po rozmaite formy narracyjne; od literatury popularnej poczynając (kryminał, horror, fantasy, baśń), poprzez różne odmiany literatury science-fiction, narracje intymistyczne (pamiętnik, dziennik), aż po prozę historyczną czy esej. Ta różnorodność świadczy nie tylko o inwencyjności auto­rów, ale również o ich zapleczu lekturowym, oczytaniu".

DPS w Foluszu świętował 50-lecie
W tym roku w poziomie szkół ponadpodstawowych doszła nowa kategoria jednoaktówka. Przewodniczący jury zaznaczył, że "mimo skromnej ilości, teksty dramatyczne zrobiły na jurorach spore wrażenie. Znalazły się tutaj utwory, które w sposób dojrzały intelektualnie i dramaturgicznie nawiązują do tragedii antycznej ("Penteusz"), ale też przenikliwe i pogłębione ujęcia pokazujące rozczarowanie młodych ludzi światem oraz zagubienie w nim, a przy tym na­pisane dosadnym i drapieżnym młodzieżowym slangiem ("Girls Chat")". Według jego opinii, to właśnie teksty dramatyczne przejawiają tendencje do najciekawszego rejestrowania dzisiejszej rzeczywistości w świecie wielogłosowym, a zarazem pełnym rozlicznych napięć, zwarć, konfrontacji stanowisk i poglądów.

Publiczność miała okazję wysłuchać wykładu "Julian Przyboś bliskie ścieżki poety" Dariusza Pado adwokata i poety jednocześnie, związanego z Rzeszowem i Podkarpaciem, współzałożyciela i prezesa Fundacji im. Juliana Przybosia, której celem jest przywrócenie pamięci i przybliżenie twórczości autora współczesnemu odbiorcy. Opowieść o dzieciństwie i młodości poety, który urodził się w Gwoźnicy na Podkarpaciu, a lata gimnazjalne spędził w Rzeszowie, o oraz jego wczesnej twórczości, która jest ściśle związana z jego korzeniami, może stanowić inspirację dla młodego pokolenia twórców.

Po wręczeniu nagród laureaci tradycyjnie spotkali się z jurorami konkursu na kuluarowych rozmowach dotyczących warsztatu twórczego.

Lista osób nagrodzonych dostępna na stronie strona.mbp.jaslo.pl

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.