Rada Gminy Jasło podjęła jednogłośnie uchwałę o zwolnieniu od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których sytuacja ekonomiczna uległa pogorszeniu w związku z epidemią COVID – 19. Zwolnienie dotyczy podatku należnego za kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. Przedsiębiorca chcący uzyskać taki rodzaj wsparcia musi złożyć wniosek i wypełnić formularz informacyjny.
Samorząd gminy wprowadził zwolnienie z podatku od nieruchomości podatników będących przedsiębiorcami, którym w związku z epidemią koronawirusa wprowadzono ustawowy zakaz prowadzenia działalności. Dotyczy to również pozostałych przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni użytkowej do 3 000 metrów kwadratowych, od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni do 35 000 metrów kwadratowych i od budowli i ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowiącej podstawę opodatkowania budowli o wartości do 40 tysięcy złotych.

- Można stwierdzić, że obowiązkiem samorządu jest wspieranie przedsiębiorców będących naszymi mieszkańcami, którzy działają na terenie gminy Jasło, a którzy bardzo ograniczyli prowadzenie działalności lub nie mogli jej prowadzić w związku z epidemią. Z wyliczeń wynika, że zaproponowane zwolnienia dotyczyć mogą ponad dwustu podatników, osób prawnych, jak i osób fizycznych. Kwota zwolnień może wynieść nawet 150 tysięcy złotych - powiedział Wojciech Piękoś, wójt gminy Jasło.

Warunkiem koniecznym uzyskania zwolnienia jest wykazanie spadku obrotów gospodarczych, czyli spadku sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym. Spadek obrotów obliczany może być dwoma sposobami. W pierwszym przypadku spadek nie mniejszy niż o 15 procent, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku, gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego. W drugim przypadku spadek obrotów rozumie się jako nie mniejszy niż o 25 procent, obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku, gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego. Wybór metody wyliczenia pogorszenia sytuacji ekonomicznej zależy od przedsiębiorcy.

Szczegóły na stronie internetowej Urzędu Gminy w Jaśle pod linkiem https://www.gminajaslo.pl/aktualnosci/205-poradnik-przedsiebiorcy-zwolnienie-od-podatku-od-nieruchomosci.html

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter
rrrrrr

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.