Gmina Skołyszyn w ramach ustawowych zadań i kompetencji zarządza dziedzictwem kulturowym.
Gmina Skołyszyn w ramach ustawowych zadań i kompetencji zarządza dziedzictwem kulturowym, w skład którego wchodzą zabytki nieruchome, ruchome, stanowiska archeologiczne oraz miejsca pamięci narodowej. Tym samym aktywnie wspiera inicjatywy zmierzające do ochrony i poprawy stanu zachowania zabytków ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Gminnej Ewidencji Zabytków.

W ostatnim czasie wyremontowane zostały dwa obiekty, które stanowią ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego:
- wykonano I etap prac remontowo - konserwatorskich przy pomniku centralnym cmentarza wojennego nr 26 w Sławęcinie. Nekropolia powstała w latach 1916-1917, spoczywają na niej żołnierze polegli w grudniu 1914 roku, maju 1915 roku oraz jeden poległy w 1918 roku. Łączny koszt inwestycji wyniósł 35 159,60 złotych, z czego 34 500,00 złotych to kwota dofinansowania Wojewody Podkarpackiego.
- zrealizowano prace konserwatorsko - remontowe pomnika nagrobnego stanowiącego główny element mogiły zbiorowej ofiar II wojny światowej znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Harklowej. W ramach prac wyremontowano także najbliższe otoczenie pomnika wraz z historycznym ogrodzeniem. Koszt realizacji wyniósł 11 500 złotych i został pokryty ze środków budżetu Gminy Skołyszyn.

W przyszłym roku w ramach dofinansowania pozyskanego z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w kwocie 76 354,92 złotych, odrestaurowana zostanie figura św. Jana Nepomucena w Skołyszynie z 1767 roku. To jedno z najstarszych kamiennych przedstawień tegoż świętego na terenie województwa podkarpackiego.

50 lat razem. Złote Gody w Gminie Skołyszyn

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.