Dzisiaj, 16 kwietnia, o godzinie 12:00 na Rynku w Jaśle zostanie otwarta wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „ Tu rodziła się Solidarność” przygotowana w związku z obchodami 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W uroczystości weźmie udział dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Jakub Izdebski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie oraz przedstawiciele opozycji antykomunistycznej i władz samorządowych.

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowskiego i jedna lokalna poświęcona jasielskiej Solidarności. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będzie prezentowana na rynku w Jaśle od 16 kwietnia do 13 maja.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Zaprezentowano ją w 53 miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na placu Piłsudskiego w Warszawie.

W Jaśle wystawa zostanie otwarta na Rynku 16 kwietnia o godz. 12.00 i będzie dostępna dla zwiedzających do 13 maja. W 2021 r. wystawa - oprócz Jasła - prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach: Ciechanowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Krapkowicach, Pile, Sieradzu, Skarżysko-Kamiennej, Słupsku, Zakopanem, Zambrowie i Zamościu.

IPN zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej powstaniu dziesięciomilionowego, największego ruchu społecznego w Polsce. Pokojowa działalność związku zapoczątkowała zmiany społeczne oraz polityczne, przynosząc wolność wielu narodom Europy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.