Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle odnieśli sukcesy w ogólnopolskiej olimpiadzie z języka niemieckiego oraz w ogólnopolskim konkursie historycznym organizowanym przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych „Póki nie jest za późno”.
W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej z języka niemieckiego „Olimpus” pierwsze miejsce w kraju zajęła Małgorzata Dziedzic, a tytuły laureata otrzymały Zuzanna Filipak i Paweł Sendra. Uczniów przygotowała do olimpiady Monika Żmigrodzka, nauczycielka języka niemieckiego.

W olimpiadzie wzięło udział 22 uczniów popularnego „Chemika” z klas I, II i III. Konkurs był podzielony na kategorie wiekowe i na poziomy (oddzielnie klasy pierwsze po gimnazjum i po szkole podstawowej). Zadaniem konkursowym był test wielokrotnego wyboru składający się z 30 pytań. Za jedno pytanie uczeń maksymalnie mógł uzyskać 4 punkty, a minimalnie - 4 punkty. Aby uniknąć w ostatecznej klasyfikacji ujemnej ilości punktów, każdy uczestnik otrzymywał 120 punktów. W związku z powyższym uczeń odpowiadając na wszystkie pytania błędnie uzyskiwał 0 punktów w końcowej klasyfikacji, a gdy odpowiedział na wszystkie pytania poprawnie uzyskiwał 240 pkt.

Kolejny sukces uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle odnieśli w XII edycji konkursu na projekt historyczny „Póki nie jest za późno” Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Mateusz Palar, Damian Woliński i Paweł Sendra, mimo epidemii koronawirusa, zdołali z sukcesem ukończyć prace nad projektami historycznymi przygotowywanymi w ramach XII edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych „Póki nie jest za późno”. Ideą tego konkursu jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów i znaków pamięci na terenie Polski oraz miejsc autentycznych wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób, a także losami świadków historii bezpośrednio związanymi z tymi miejscami. Tematyka prac dotyczy wojen i konfliktów zbrojnych XX wieku.

Przygotowany przez Mateusza Palara i Damiana Wolińskiego film dokumentalny zatytułowany „Kryptonim Jaskółka” otrzymał 136,5 pkt. i zajął 10. miejsce w konkursie (na 25 miejsc), a projekt Pawła Sendry „Kampania wrześniowa” uzyskał 98,5 pkt. Film „Kryptonim Jaskółka” poświęcony jest akcji zrzutów zaopatrzenia dla oddziałów partyzanckich działających w okolicach Jasła i Krosna. Uczniowie pokazali miejsce zrzutu amunicji w Bieździadce i przedstawili wydarzenia wiosny1944 roku. W filmie został również umieszczony fragment rozmowy uczniów Zespołu Szkół nr 3 ze świadkiem historii Edwardem Grzebieniowskim, który opowiadał o tych wydarzeniach podczas spotkania. Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowały Agata Rabsztyn, Danuta Pociask i Katarzyna Szot.

Uczniowie „Chemika” to także sportowcy. Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy podał oficjalne wyniki rywalizacji szkół województwa podkarpackiego. Zespół Szkół nr 3 w Jaśle uzyskał najlepszy wynik wśród szkół powiatu jasielskiego. W klasyfikacji końcowej w kategorii „Licealiada” wśród 160 szkół w województwie Zespół Szkół nr 3 w Jaśle znalazł się na 62 miejscu, uzyskując 142 punkty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.