W pierwszych tygodniach 2021 roku Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej uruchomił dwie nowe wieże obserwacyjne służące do ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej z Ukrainą.
- Sercem kilkudziesięciometrowych konstrukcji są umieszczone na szczytach kamery. Umożliwiają one obserwację rejonu granicy na odległość kilkunastu kilometrów. Stanowiska operatorów znajdują się w siedzibach placówek SG. Sprzęt jest wykorzystywany niezależnie od pory dnia i w nocy, przez cały rok. Operatorzy współpracują z patrolami. W przypadku ujawnienia próby nielegalnego przekroczenia granicy lub przemytu towarów, funkcjonariusze pełniący służbę w terenie są niezwłocznie kierowani bezpośrednio w miejsce zdarzenia - poinformował chorąży sztabowy Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Aktualnie na Podkarpaciu funkcjonuje sześć takich wież. Ich budowę sfinansowano ze środków unijnych w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 25 procent kosztów pokrył budżet państwa.