Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną opinię dla rozbudowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w pierwszym etapie o Oddział Psychiatryczny z Poradniami.
Poseł do Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca 25 lutego br. zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o wsparcie i pomoc w realizacji inwestycji. Eurodeputowany zwracał uwagę na brak możliwości dostosowania zabytkowego budynku do współczesnych wymogów obowiązujących w oddziałach i poradniach psychiatrycznych. Wskazywał również takie problemy jak brak pomieszczeń do terapii i świetlicy, wieloosobowe sale oraz utrudnienia w transporcie chorych do budynku głównego szpitala na badania i konsultacje.

W odpowiedzi na przesłane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia pozytywnie zaopiniował dofinansowanie inwestycji w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

W marcu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poparła starania Powiatu Jasielskiego i wystąpiła z wnioskiem do ministra finansów o prawie 13 milionów złotych na rozbudowę Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W pierwszym etapie rozbudowy jasielskiej lecznicy ma powstać oddział psychiatryczny z poradniami. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek starosty jasielskiego Adama Pawlusia dotyczący dofinansowania w latach 2021-2023, z rezerwy celowej budżetu państwa w kwocie 12 709 820 złotych i wystąpiła do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusza Kościńskiego. W uzasadnieniu wskazała, że „(…) jego realizacja przyczyni się do poprawy dostępności i jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w województwie podkarpackim”.

Inwestycja ta została rozpoczęta w 2020 r. i została zaplanowana do kontynuacji w latach 2021-2023. W 2020 r. wydatkowano 238 114 zł na dokumentację projektową w całości z budżetu Powiatu jasielskiego. Pozostała kwota do poniesienia według kosztorysów to 19 553 571 zł w latach 2021-2023.

Obecnie Oddział Psychiatryczny Szpitala Specjalistycznego w Jaśle znajduje się w starym budynku przy ul. Za Bursą. Nowy oddział ma być zlokalizowany w trzykondygnacyjnym pawilonie, w którym znajdować się będzie izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia leczenia uzależnień i oddział dzienny psychiatryczny. Na jednym z pięter będzie znajdował się oddział psychiatryczny. W sumie trzykondygnacyjny budynek ma liczyć niespełna 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.