Dzisiaj, 16 kwietnia, o godzinie 12:00 na Rynku w Jaśle zostanie otwarta wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „ Tu rodziła się Solidarność” przygotowana w związku z obchodami 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
W uroczystości weźmie udział dr Dariusz Iwaneczko – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i Jakub Izdebski – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie oraz przedstawiciele opozycji antykomunistycznej i władz samorządowych.

Wystawa składa się z pięciu części. Dwie poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Dwie dotyczą regionów dawnego województwa rzeszowskiego i jedna lokalna poświęcona jasielskiej Solidarności. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, będzie prezentowana na rynku w Jaśle od 16 kwietnia do 13 maja.

Ekspozycje mają na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Wystawy składają się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju. Teksty na panelach wystawowych są prezentowane w języku polskim i angielskim.

Pierwszą z 53 wystaw „TU rodziła się Solidarność” prezes IPN dr Jarosław Szarek otworzył 1 lipca 2020 r. w Mielcu. Przez wakacje ekspozycja miała kolejne odsłony tworząc „Biało-czerwony szlak: TU rodziła się Solidarność”. Zaprezentowano ją w 53 miastach Polski, a 28 sierpnia 2020 r. stanęła w komplecie na placu Piłsudskiego w Warszawie.

W Jaśle wystawa zostanie otwarta na Rynku 16 kwietnia o godz. 12.00 i będzie dostępna dla zwiedzających do 13 maja. W 2021 r. wystawa - oprócz Jasła - prezentowana będzie w kolejnych miejscowościach: Ciechanowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jeleniej Górze, Krapkowicach, Pile, Sieradzu, Skarżysko-Kamiennej, Słupsku, Zakopanem, Zambrowie i Zamościu.

IPN zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej powstaniu dziesięciomilionowego, największego ruchu społecznego w Polsce. Pokojowa działalność związku zapoczątkowała zmiany społeczne oraz polityczne, przynosząc wolność wielu narodom Europy.