Więźniowie Zakładu Karnego w Jaśle uczestniczyli w projekcie historycznym poświęconym 81. rocznicy mordów dokonanych na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy.

Z okazji 81. rocznicy mordów w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje w Zakładzie Karnym w Jaśle włączono się w obchody tego wydarzenia. - Od wielu lat projekty historyczne cieszą się dużym zainteresowaniem osób pozbawionych wolności. Tym razem równie chętnie włączono się w to przedsięwzięcie - poinformował major Piotr Chmielewski, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Jaśle.

O 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Zakładzie Karnym w Jaśle

Skazani w celach najpierw otrzymali broszury Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Zbrodnia Katyńska 1940 – zagłada polskich elit”. Następnie z zachowaniem niezbędnego reżimu sanitarnego, nieliczna grupa osadzonych, uczestniczyła w projekcjach filmów w ramach „II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach ECHA KATYNIA!”. W ramach tego festiwalu obejrzano film o zbrodniach II Wojny Światowej i uratowaniu przed zagładą przez Dianę Budisavlkević 10000 serbskich prawosławnych dzieci. Więźniowie obejrzeli również fabularyzowany dokument o zamordowanym w Katyniu wybitnym matematyku Józefie Marcinkiewiczu pt. „Wybraniec Bogów”.

O 81. rocznicy zbrodni katyńskiej w Zakładzie Karnym w Jaśle

Po projekcjach odbyła się dyskusja o systemach totalitarnych, mowie nienawiści, masowych zbrodniach oraz potrzebie tolerancji wobec innych. Na zakończenie skazani uczestniczyli w prelekcji online przeprowadzonej przez pracownika naukowego IPN w Rzeszowie Macieja Rędziniaka na temat zbrodni katyńskiej.

- Skazani w tej prelekcji, jak i pozostałych przedsięwzięciach chętnie wzięli udział i wykazali się dużym zaangażowaniem. Potwierdzili, że w dobie pandemii, gdzie ograniczone są oddziaływania resocjalizacyjne, każda forma zagospodarowania czasu wolnego jest cenna. Szczególnie taka, która obrazuje tragiczną historię okresu II Wojny Światowej - podkreślił mjr Piotr Chmielewski.