Na jasielskim rynku można zobaczyć wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.
Od 1 czerwca do końca lipca br. na płycie jasielskiego rynku można zobaczyć wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Ekspozycja, na którą składa się 20 prac jest jednym z elementów projektu pn. "Jasielski Festival X Muzy", realizowanego przez Jasielski Dom Kultury.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jerzy Matuszkiewicz, wybitny polski muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej, tworzył utwory, które bardzo mocno zapadły w pamięć. Potrafił łączyć przebojowość i chwytliwość głównych tematów z podporządkowaniem swojej muzyki do wymogów filmowej ilustracji. Oglądając wystawę, zatrzymując się przed poszczególnymi kadrami m.in. z "Janosika", "Wojny domowej" czy "Nie lubię poniedziałku", nie sposób sobie nie przypomnieć utworów z tych filmów. Wyjątkowość kompozycji Jerzego Matuszkiewicza polega na tym, że ścieżki dźwiękowej można słuchać bez obrazu.

Ideą przewodnią zadania "Jasielski Festival X Muzy", jest upamiętnianie urodzonego w Jaśle Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, Honorowego Obywatela Miasta. Znakomity artysta, który zmarł 31 lipca 2021 r. w Warszawie napisał muzykę m.in. do takich filmów jak: "Alternatywy 4", "Czterdziestolatka", "Janosika", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawki większej niż życie", "Wojny domowej", "Zaklętych rewirów".

W ubiegłym roku, głosami członków Polskiej Akademii Filmowej został laureatem Polskiej Nagrody Orła 2021 za Osiągnięcia Życia. Słynny saksofonista, muzyk i kompozytor jest także fundatorem: fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, stypendiów dla uzdolnionej artystycznie jasielskiej młodzieży, wspierał także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle. 11 listopada 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w kwietniu 2013 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jasło wystawa
Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Facebook, Google News i Twitter

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.