Na jasielskim rynku można zobaczyć wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.
Od 1 czerwca do końca lipca br. na płycie jasielskiego rynku można zobaczyć wystawę fotosów z filmów, do których muzykę napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. Ekspozycja, na którą składa się 20 prac jest jednym z elementów projektu pn. "Jasielski Festival X Muzy", realizowanego przez Jasielski Dom Kultury.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jerzy Matuszkiewicz, wybitny polski muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor muzyki filmowej, tworzył utwory, które bardzo mocno zapadły w pamięć. Potrafił łączyć przebojowość i chwytliwość głównych tematów z podporządkowaniem swojej muzyki do wymogów filmowej ilustracji. Oglądając wystawę, zatrzymując się przed poszczególnymi kadrami m.in. z "Janosika", "Wojny domowej" czy "Nie lubię poniedziałku", nie sposób sobie nie przypomnieć utworów z tych filmów. Wyjątkowość kompozycji Jerzego Matuszkiewicza polega na tym, że ścieżki dźwiękowej można słuchać bez obrazu.

Ideą przewodnią zadania "Jasielski Festival X Muzy", jest upamiętnianie urodzonego w Jaśle Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, jazzmana, kompozytora piosenek i twórcy muzyki filmowej, Honorowego Obywatela Miasta. Znakomity artysta, który zmarł 31 lipca 2021 r. w Warszawie napisał muzykę m.in. do takich filmów jak: "Alternatywy 4", "Czterdziestolatka", "Janosika", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawki większej niż życie", "Wojny domowej", "Zaklętych rewirów".

W ubiegłym roku, głosami członków Polskiej Akademii Filmowej został laureatem Polskiej Nagrody Orła 2021 za Osiągnięcia Życia. Słynny saksofonista, muzyk i kompozytor jest także fundatorem: fortepianu dla Jasielskiego Domu Kultury, stypendiów dla uzdolnionej artystycznie jasielskiej młodzieży, wspierał także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza przy ulicy Zielonej w Jaśle. 11 listopada 1997 roku, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w kwietniu 2013 roku Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jasło wystawa

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jaslo365.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.